e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Hayat, Sevgi ve Aile > Kabala ve İlişkiler > Masallardaki Aşk, Sadece Bir Masaldır

Masallardaki Aşk, Sadece Bir Masaldır

Gerçek sevgi sadece manevi dünyada vardır.

Eğer masallardaki aşkı bulmanın sizi mutlu edeceğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Masallardaki sevgi, gerçek sevgi değildir, ancak kişinin kendini tatmin etmek için başkalarını kullanmasıdır.

Genelde sevgi diye tanımladığımız şey, kişinin bir başkasıyla kendi egosunu tatmin etmesidir; ister cinsel tatmin olsun ya da ister başka bir kişiden aldığımız herhangi bir doyum hissi olsun. Gayet açıktır ki, bu sevgi değildir.

Peki, sevgi nedir? Kendine hiç dikkat göstermediğin, fakat başka bir kişinin arzusunu alıp, bu arzuyu tamamen onun seveceği şekilde tamamladığın zaman, bu sevgidir. Yani, kendini diğer kişi için bir haz kabına döndürürsün. Bu, gerçek sevgidir ve sadece manevi dünyada var olur. Erkek ya da kadın olması arasında ise hiçbir fark yoktur – önemli olan arzulardır, ruhtur.

Buna karşılık, bu dünyada sevgiden bahsettiğimiz zaman, aslında çekimden ve hormonların ortaya çıkardığı zevkten bahsediyoruz. Eğer bir insanı hormon sisteminden ayırabilseydik, “sevgi”yi hissedemezdi. Bu da tekrar gösterir ki, çoğunlukla sevgi diye düşündüğümüz şey, sadece eğlenmek için egoistçe bir arzudur. Bazen bu arzu, diğer kişinin harcanması pahasına doyumu arzulayacak kadar acımasız dahi olabilir.

Dolayısıyla, masallarda okuduğumuz sevgi, aslında bir yanılsamadır ve gerçekte var olmaz, çünkü arzularımızın tümü, sadece kendimizi bütün hissetme arzumuz üzerine kuruludur. Başkalarına bir şey verdiğimizde bile, bize zevk verdiği için veririz. Verme hareketimiz anlamsızdır çünkü bu hareketi yaparken aslında bizim için önemli olan, bizim ne hissettiğimizdir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,276