e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Düşüncelerin İnsana Çarpması

Düşüncelerin İnsana Çarpması

Not 2

Şu perdeye çarpan üst ışığın çarpması nedeniyle, ışıklar onlardan parladı ve o, Masah’ın [perde] içinden geçti” (On Sefirot’un Çalışması, Bölüm 3, Kısım 4, Madde 6).

Çarpmanın, bir insana çarpan, onu rahatsız eden ve onu yoran düşünceler olduğunu ve kişinin bu şekilde ve o şekilde düşüncelerinin olduğunu yorumlayabiliriz. Ve bütün bunların sebebi onun bir Masah’ı olmasıdır.

Eğer kişi Masah’ı tutar ve “akıl” olarak, “inceleme” olarak kabul edilen Yaradan’ın yolunda yürümeye hemfikir olursa, mantık üstü inancı kabul etmenin onun için iyi olduğunu kavradığında, bu, onun üst derecede bir ışık eklenmesine neden olduğu olarak düşünülür, zira neşe, özellikle inceleme yoluyla gelir.

Görüyoruz ki, iki kişi birbirini sevdiğinde, birinin diğerine katılmak isteyen başka bir arkadaşı da olduğunda, ilki bundan hoşlanmaz ve oturup, sadık bir dost olarak diğerinin kimi seçeceğini görmek için bekler ve arada kalan kişi, birini diğeriyle karşılaştırmaya başlar. İkisinden aldığı önem ve faydaları ölçmeye başlar ve düşünceleri onun içinde koşuşturmaya başlar. Buna “görüşleriyle çarpma” denir.

Sonunda, ilkine karar verir, ki onunla bağ kurmaya değerdir. Sadece mantığın üstünde bir kuvvet olarak inceler. Bu, yukarıdakinin önemini tam olarak hissetmemesine rağmen, incelemenin “gizlilik” olarak kabul edilen, “bir girişim” olarak adlandırılan bir Masah yoluyla olduğu anlamına gelir.

Ancak Masah’ın üstesinden gelip, onu sürdürdüğünde, yani Masah’ı iptal etmediği zaman, bu yukarıda sevinç yaratır ve ardından üstteki de ona sevinç verir. Yani, üsttekinin önemini mantık ötesi aldığı ölçüde, aynı ölçüdeki üsttekinin yüceliği ona mantık dahilinde uzanır ne eksiği ne fazlası.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,284