e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

118- Baal’a Diz Çökme Konusunu Anlamak

Bir kadın ve bir koca anlayışı vardır. Kadının, “kocasının ona verdiklerinden başka hiçbir şeyi yoktur” ve kocası kendisinden ona bereket uzatır diye kabul edilir. Dizler “bükülen” olarak kabul edilir, şöyle yazdığı gibi, “Bana her diz, diz çökecek.”

Diz çökmede iki anlayış vardır;

  1. Kişi kendinden daha yüce olanın önünde diz çöker. Onun erdemini bilmese de, eğer onun yüceliğine inanırsa, o takdirde onun önünde eğilir.
  2. Onun yüceliğini ve erdemini net bir şekilde bildiği zaman.

Üst olanın yüceliği inancında iki anlayış vardır:

  1. Başka şansı olmadığı için onun yüceliğine inanır, bu demektir ki onun yüceliğini gerçek anlamda asla bilmez.
  2. Onun yüceliğini kristal berraklığında bilir ve gene de inanç yolunu seçer, çünkü “bir şeyi saklamak Tanrı’nın ihtişamıdır.” Bu demektir ki, bedeninde O’nun ihtişamını bilmek isteyen kıvılcımlar olsa da, bir hayvan gibi kalmamak için kişi mantık ötesi inancı seçer.

Öyle anlaşılıyor ki, başka seçeneği olmayan ve inancı seçen kişi, kadın,  dişi—“o bir kadın kadar zayıf yetişti”— olarak kabul edilir ve kadın sadece kocasından alır. Nasihat alan ve inanç yolunda gitmek için mücadele veren kişiye “savaşçı,” denir. Bu nedenle, Baal (koca) denilen, bilme yolunda yürüme seçeneğine sahip oldukları halde inanç yolunda yürümeyi seçenlere, “Kocasına diz çökmeyen” denir. Bu demektir ki, onlar ‘bilme’ olarak kabul edilen Baal çalışmasına teslim olmazlar ve  “inanç’’ yolunu seçerler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,261