e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 57

7 Haziran 1962, Şavuot Akşamı, Antwerp

…’ya tüm iyi dileklerimle,

Yeni bir haberim yok; İsrail topraklarına dönene kadar bir yerden bir yere, bir ülkeden diğerine taşınıp duruyorum. Döndüğümüzde İsrail topraklarının tadını almayı umuyor, artık sürgün olmamasını diliyorum. Sürgün, kişi toprağın değerini bilmediğinde ve olması gerektiği gibi onu takdir etmediğinde gelir. Sonuç olarak toprak kişiyi atar, şöyle yazdığı gibi “Ve toprak çıkarıp atacak.”

Tora’nın alımı özellikle çölde olsa da, niyet onu İsrail’de yerine getirmektir. Dolayısıyla eğer Tora’nın alımı sırasında onu İsrail’de yerine getireceğimizi kabullenirsek, sonrasında topraklara girmek ve Tora’yı almakla ödüllendiriliriz. Ancak, Tora olmadan topraklara girmek imkânsızdır, çünkü sadece Tora’daki ışık kişiyi ıslah eder.

Bu “Meclisin on sekizinci günü herkes sana ihtiyacı olduğunu kabul etti,” sözünün anlamıdır. Bilinir ki, bir “Yaradan’ın Tora’sı (öğretisi/yasası)” ve bir de “O’nun Tora’sı,” vardır. Tora’nın alımı olan bir araya gelmenin on sekizinci günü bu, O’nun Tora’sı olur. Diğer türlü bu Tora alımı değildir, daha ziyade buna “Yaradan’ın Tora’sı” denir. Yaradan’ın Tora’sı vasıtasıyla Tora’nın ışığı ile İsrail topraklarına girmekle ve sonunda da İsrail topraklarına girdikten sonra gelen O’nun Tora’sıyla ödüllendiriliriz.

Fakat Musa’nın Tora alımı zamanında onlar hemen özgürlükle ödüllendirildiler, atalarımızın dediği gibi, “Onu Harut (oyulmuş) olarak değil, Herut (özgürlük) olarak telaffuz et.” Bu sırada maddesel İsrail topraklarına girerken köle değillerdi ve hemen akabinde manevi İsrail topraklarıyla ödüllendirildiler.

Ancak, bu o zaman içindi. Daha sonra atalarımız dedi ki, “yapacağız” ve “duyacağız” sözünden önce İsrail’e verilen iki taç onlardan alındı.

Bu sırada çalışma yeniden başladı—İsrail topraklarına girmek ve Tora ışığı ile ödüllendirilmek ve sonrasında “Yaradan’ın adları” denilen gerçek Tora ile ödüllendirilme çalışması.

Dileyelim, Yaradan bizi İsrail topraklarının erdemliğini ve onu nasıl takdir edeceğimizi anlamamıza yardım etsin ki toprak bizi çıkarıp atmasın. Zohar’da yazılıdır, “Kim fiyatı inciden daha yüksek erdemli bir kadın bulursa,” peki neden “fiyatı” der? Şöyle cevap verir, onu nasıl yerine getireceğini ve değerini bilmeyene o Klipot (kabuklar) satar. Bu sebeple “satmak” yazılmıştır.

Dolayısıyla bugünden sonra doğru yolda nasıl yürüyeceğimizi bilmeyi ve Tora’nın alımıyla ödüllendirilmeyi umalım.

İyi bayramlar dilerim.

Baruh Şalom HaLevi Aşlag

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,324