e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

178- Adamın İçindeki Üç Ortak

Zohar’ın Dokuzuncu Bölümü’nün tamamlanmasının kutlandığı yemek sırasında duydum, 9 Mayıs 1951.

İnsanın içindeki üç ortağa ilişkin: Yaradan, baba ve anne.

Ve orada dördüncü bir ortak olduğunu söyledi: yeryüzü. Eğer kişi yeryüzünden besin almazsa devam edemez. Yeryüzü, genellikle HB TM olarak adlandırılan dört anlayışa sahip olduğu düşünülen, Malhut olarak kabul edilir. Ve kişinin yeryüzünden çıkardığı besinler farkına varışlardır, bu besinler vasıtasıyla besin Klipa’dan (kabuk) ayrılır.

Malhut’ta iki anlayış vardır: 1) Keduşa (kutsallık), 2) Kötü Lilith. Bundan dolayı, kişi yemek yediğinde ve ilk ve son hayır duasını yaptığında, böylece bu yemek Sitra Ahra’nın egemenliğinden çıkar. Ve yiyecek kan haline gelir ve kan, Nefeş olarak kabul edildiğinden, onun Nefeş’i artık süreklidir, Sitra Ahra’nınki değildir.

Bununla birlikte, kişi Mitzva yemeği yediğinde, yemek Keduşa olarak kabul edildiğinde, eğer yemeği bu niyet ile yerse, yiyecek kan haline gelir ve kan Nefeş olur. Ve sonra bu Nefeş de Keduşa haline gelir. Bunun nedeni, kötü eğilim her zaman kişiye gelir ve onu bazı nedenden dolayı Mitzva yemeği yemenin değerli olmadığına ikna eder. Onun ilk niyeti, mantık ötesi içinde, bu Keduşa’nın bir parçası olduğu için, Mitzva yemeğinde yemek yememektir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,261