e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Toplumun Amacı 2

Makale No.1, Bölüm 2, 1984

İnsan, eylemin kendine yarar sağlayacağını göremediği “kendini sevmek” denen Kli ile yaratıldığından, en ufak bir hareketi yapmak için bile motivasyonu yoktur. İnsanın kendini iptal etmeden, Yaradan ile Dvekut (tutunmak) elde etmesi yani; “form eşitliği”ne gelmesi mümkün değildir.

İnsanın yaratılma amacının gerçekleşmesini engelleyen “kötü eğilim” dediğimiz alma arzusunu iptal etmek için beraberce çalışıp büyük bir güç oluşturacak bir topluluğa ihtiyaç duyarız.

Bu nedenle, grup bu amacı başarmaları gerektiğine oy birliğiyle hemfikir olan bireylerden oluşmalıdır. Sonra, herkes herkese entegre olduğundan, her biri kendine karşı mücadele edebilecek tek büyük bir güç haline gelir. Bu nedenle her biri amacı başarmak için büyük bir arzu oluşturur.

Birbirine entegre olmak için, herkes diğerlerinin önünde kendini iptal etmelidir. Bu, her birinin dostlarının hatalarını değil, onların erdemliğini görmesiyle başarılabilir. Fakat dostlarından biraz daha yüksek olduğunu düşünen kişi, artık onlarla birleşemez.

Ayrıca, toplantı sırasında, niyeti kaybetmemek için ciddi kalmak önemlidir, çünkü bu amaç için bir araya gelmişlerdir. Yüce bir şey olan alçakgönüllülükle yürüyen kişi ciddiyete alışmalıdır. Fakat gerçekte, onların kalplerinde bir ateş yanar.

Ancak, toplantı sırasında kişi, toplantının amacını bozan sözleri dinlemekten ve eylemleri izlemekten sakınmalıdır ki böyle yaparak Yaradan ile Dvekut’u başarırlar. *Dvekut’a ilişkin olarak, “Matan Tora” makalesine bakabilirsiniz.

Fakat kişi dostlarıyla birlikte olmadığı zaman, kalbindeki niyeti göstermemek ve diğer herkes gibi görünmek en iyisidir. “Yaradan’a alçakgönüllülükle yürü” sözlerinin anlamı budur. Bununla ilgili daha yüce yorumlar olsa da, basit bir açıklama da önemlidir.

Bu nedenle, birleşen dostlar arasında eşitlik olması iyidir, böylece kişi diğeri önünde kendini iptal edebilir. Ve ciddiyetsizlik her şeyi bozduğundan, toplum içinde ciddiyetsizliğe izin verilmemeli ve dikkâtli olunmalıdır. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu içsel bir mesele olmalıdır.

Ancak orada bu toplumdan olmayan biri varsa, hiçbir ciddiyet gösterilmemeli, henüz gelmiş bu kişiyle eşitlik sağlanmalıdır. Diğer bir deyişle, ciddi konulardan bahsetmekten sakınılmalı, sadece “davetsiz misafir” denen, henüz gelmiş kişiye uygun olan şeylerden bahsedilmelidir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,289