e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

32- Yukarıdan Bir Kısmet Uyanması

Terumah’da, 10 Şubat 1943’de Duydum

Aşağıdaki hiçbir şeye yardım etmediği zaman yukarıda bir kısmet uyanır. “Pur atmanın” anlamı budur; “kısmet çekmek.” Haman “hiçbiri kralın yasasına uymuyor,” diye şikâyette bulundu.

Bunun anlamı şudur; LoLişma (O’nun adı için değil) yani kendi için alma durumunda çalışan için esaret başlar. Bu nedenle onlara kutsal çalışma verildi, çünkü böylece daha sonra onlara Lişma (O’nun adı için) nasip olur; onlara ışıklar ve yüceliğin edinimi verilir.

Sonra bu şikâyetçi gelir ve sorar: “Onlara bu yüce şeyler neden verildi ki, onlar ne çalıştılar, ne de ümit ettiler, ama onların tüm kaygıları ve amaçları LoLişma denen, kendi ihtiyaçları içindi. Bunun anlamı şudur: “Onu günahkâr olan hazırlayabilir ama dürüst olan giyecektir.”

Bunun anlamı, önceden günahkâr durumunda yani LoLişma’da çalışıyordu, alıcı olarak. Daha sonra Lişma ile ödüllendi, yani tüm çalışması Keduşa’nın (Kutsallığın) alanına girer, her şey ihsan etmek içindir. “Dürüst olan giyecektir,” sözlerinin anlamı budur.

Purim’in kefaret günü (Yom Kippurim) olarak anlamı şudur: Purim yukarıdan bir uyanmadır, Yom Kippurim aşağıdan, yani tövbe yoluyla bir uyanmadır. Ancak orada yukarıdan uyanma da vardır, oradaki hisseye karşılık gelen. “Bir hisse Efendi için bir hisse Azazel için,” soruşturmacı Yaradan’dır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,273