e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

195- Ödüllendi – Hızlandıracağım

1938 Yılında Duydum

“Ödüllendi – hızlandıracağım.” yani Tora yolunda, “ödüllenmedi – ızdırap yoluyla,” evrim yoluyla nihayet her şeyi en son mükemmelliğe götüreceğim. Ve Tora yolu ile bağlantılı olarak, sıradan insana, onlarla kendine kap inşa edebileceği ve hazırlanacağı erdemler verildi. Bu kaplar Işığın yayılması ve ayrılması yoluyla yapılır.

Kli’ye (kaba) özellikle “alma arzusu” denir. Bunun anlamı; onun bir şeyden yoksun olduğudur. Ve “Kli olmadan ışık da olmaz;” ışık bir kabın içinde yakalanmalıdır ancak böylece tutulabilir.

Ancak sıradan bir insanın yüce şeyler için bir arzusu yoktur; daha önceki bir doyum olmadan bir ihtiyacın olması imkânsızdır. Yazıldığı üzere; “ışığın yayılması vb.” Örneğin insanın bin lirası olduğu zaman, zengindir, memnundur. Ancak sonradan, eğer beş bin liraya kadar daha fazla kazanırsa ve iki bin liraya kadar bunu kaybederse, yoksunluk hisseder. Şimdi onun üç bin liralık Kelim’i (kabı) vardır, çünkü bunu zaten edinmişti. Buraya kadarı gerçekte iptal oldu.

Ve bunun için Tora yolu vardır. Kişi Tora yoluna alıştığı zaman, erişimin kıtlığına hayıflanır. Ve her defasında biraz aydınlanır ve bölünürler, bunlar kişiye daha çok üzüntü ve daha çok Kelim verir.

Her Kli’nin ışığa ihtiyacı vardır; çünkü dolu değildir, ışık eksiktir. Bu nedenle, yoksunluk olan her yer, inancın var olduğu yer olur. Ancak dolu ise, Kli var olamaz, inancın var olması için yer olmaz.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,268