e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

71- Ruhum Gizlice Gözyaşı Döker

25 Sivan’da Duydum, 28 Haziran, 1943

Senin gururun için ruhum gizlice gözyaşı döker,” İsrail’in (Yaradan’a doğru olan bir kişinin) gururu için. O sorar, “Yaratan’ın huzurunda ağlamak var mıdır? Çünkü ‘güç ve memnuniyet O’nun yerindedir.’” Yukarıdaki gözyaşı dökme konusunu anlamamız gerekiyor. Gözyaşı dökmek, kişinin kendine yardım edemediği bir yerde olur. Sonra kişi ağlar ki öteki ona yardım etsin. “Gizlice” sözünün anlamı, dünyada var olan gizlemeler ve çelişkiler demektir.

Ve bu “ruhum gizlice gözyaşı döker,” demektir. Çünkü “Tanrı korkusu dışında her şey Tanrının ellerindedir.”

Bilgelerimiz bunun hakkında şöyle söylediler; içsel evlerde ağlama vardır. Işığı alabilmeleri için daha aşağıdaki Kelimin eksikliğinden dolayı, Işık sadece içeride parladığında ve dışarıda Işık hiç ortaya çıkmadığında, o zaman ağlama vardır. Ancak, dışarıdaki evlerde, Işık dışarıda ifşa olduğunda, bolluk aşağıda, daha aşağıdakilere ifşa olduğunda, o zaman “güç ve memnuniyet, O’nun yerindedir” ve her şey görünür. Yine de, O daha aşağıdakilere ihsan edemediğinde, buna “gözyaşı dökmek,” denir. Çünkü O’nun, aşağıdakilerin Kelim’ine (kaplar-arzular) ihtiyacı vardır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,274