e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

79- Atzilut ve BYA

Duydum, 18 Temmuz 1943

Haze’den yukarısı Atzilut olarak kabul edilir ki bu yalnız ihsan etme kabıdır. BYA ihsan etmek için almak anlamına gelir, aşağıdaki Hey’in Bina’nın bulunduğu yere yükselmesidir.

İnsan, almak için alma arzusuna batmış olduğu için kişi burada kendisi için almaktan başka hiçbir şey yapamaz. Bilgelerimiz bu sebeple “kişi, LoLişma’dan Lişma’ya gelir” derler. Bu demektir ki Tora ve Mitzvot ile meşgul olmaya ‘bize bu dünyanın zenginliklerini ver’ diyerek başlar, daha sonra ‘bize bir sonraki dünya için zenginlik ver’ deriz.

Ve bu yolda çalışırken kişi Tora için Lişma çalışmasına erişmelidir. Bu, Tora’nın ona Yaradan’ın yolunu öğreteceği anlamına gelir. Ve önce Bina’daki Malhut’u tatlandırmalıdır, bunun anlamı; kişinin “alma arzusu” denen Malhut’u, “ihsan etmek olarak kabul edilen Bina’ya yükseltmesidir. Bu şudur; kişinin tüm çalışması yalnız ihsan etmek için olacaktır.

Ve sonra onun için karanlık olur. Dünyanın üzerine karardığını hisseder, çünkü beden yalnız alma formunda çalışmaya güç verir, ihsan etme formuna değil. Bu durumda, kişinin tek bir çaresi kalır: Yaradan’a, ihsan etmek formunda çalışabilsin diye gözlerini açması için dua etmek.Ve bu, ‘kim soru için ayakta?’ sorusunun manasıdır. Mi (su) diyerek Bina’ya atıfta bulunulmaktadır ve bu soru “yağmuru soran” ayetten, yani yağmur duasından gelir. Bunlar, “Bina’nın suyu” olarak ulaştıklarından dolayı, bunun için dua etmeye yer vardır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,282