e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Makaleler > Bakın, Ben Önünüzde Oturuyorum

Bakın, Ben Önünüzde Oturuyorum

Not 23

“Bakın, önünüzde oturuyorum.” [İbranicede] O tekil formla başlar ve çoğul formda biter. Ayrıca, “görme” de olduğu gibi “Bak”ın anlamını da anlamalıyız.

Tekil form, her birinin, “Ve Efendiniz Tanrınızı seveceksiniz” ifadesinde olduğu gibi görme ile ödüllendirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, tüm İsrail’e hitap eder, yani kolektifteki her bireyin, tekil formda “Efendiniz Tanrınız” anlayışıyla ödüllendirilmesi gerekiyor. Yani, biri diğerine güvenmemeli, ancak her biri, bir temel olmalı ve bu temelde kişi tüm kulluklarını inşa eder.

Ayrıca, bir kişi görme ile ödüllendirilmeli, bilgelerimizin; bir kişi “tamamlandı” derken, yaradılış çalışmasına tanıklık eder dediği gibi.

Anlamalıyız, 1) Bu tanıklık, kişi kime tanıklık etmelidir, 2) Tanıklık duyarak değil, sadece görerektir, bu yüzden “tamamlandı” derken bu hangi kanıttır?

Kişinin yapması gereken tanıklık, Yaratanın yarattığı yaratılış çalışmasının yarattıklarına iyilik yapmak için olduğunun doğruluğudur. Bu tam olarak, onlar görmeyle ödüllendirildiklerindedir, yani Hohma’nın ışığı. Bu ifşa olduğunda, kişi, onun yarattıklarına iyilik yapmak olan yaradılış çalışmasına tanıklık eder. Bu çalışmanın sonu, Şabat olarak kabul edilir, amaç – onun yarattıklarına iyilik yapmak – ifşa olduğu zaman. Bu, amaç ifşa olmuş olduğundan “O’nun tüm çalışmasından kim dinlendi” olarak adlandırılır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,271