e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Hayat, Sevgi ve Aile > Kabala ve Kadınlar > Kadınların Manevi Gelişiminin Koşulları

Kadınların Manevi Gelişiminin Koşulları

Kadınlar ruhsal gelişme için erkeklerden daha az koşula gereksinim duyar.

Kabala, bir erkeğin manevi gelişim istediği takdirde, evlenmek ve bir aile sahibi olmak zorunda olduğunu ifade eder. Bu şartı yerine getirmek onun kendi sorumluluğudur. Yoksa manevi olarak gelişemez.

Diğer yandan, kadın evli veya anne olmasa bile, manevi olarak gelişebilir. Hatta yaşamak için yeterli parası varsa, çalışmamayı da seçebilir. Bu şu demektir, erkekle kıyaslandığında, kadın göreceli olarak kendi kendine yeterlidir ve erkeğe etki eden birçok çevresel koşul olmadan da manevi olarak gelişebilir. Bu nedenle, manevi bakış açısından, kadın erkekten oldukça daha mükemmel bir yaratıktır.

Bir erkek kendisinin üstesinden gelmelidir, manevi yolda devam etmenin buna değer olduğuna dair kendisini sürekli ikna etmelidir. Erkek manevi gelişimden etkilenmeye kadından daha az açıktır, kadın ise manevi olan her şeyi doğal olarak arzular. Kadın, kendi içinde gerçekleşen bütün o manevi dönüşümü kabul etmeye, hissetmeye ve anlamaya hazırdır. O, bunu arzular.

Manevi yükseliş ihtiyacı kadında daha fazla tezahür eder. Kadın, bizim dünyamızdan tatmin olmamaktadır, aile içinde ve işte hayal kırıklığına uğramıştır. Erkek, futbol, bira, arkadaşlar ve benzeri gibi aptalca zevklerle ilgilenir ve böylece bunların içinde kaybolur. Yanlış amaçlar peşinde koşturur. Kadın ise bunu yapamaz. Hem içsel hem zihinsel olarak boşluk duygusunu daha fazla hisseder. Kendisini erkeğinki gibi ufak tefek amaçlarla ve geçici ağrı kesicilerle yatıştıramaz. Çoğunlukla manevi bir arayışa başlar ve Kabala çalışmaya gelir.

Bunun bütün dünyada böyle olduğunu görüyoruz. Kabala Enstitüsü’nün çatısında öğrenim gören 1,3 milyon öğrencinin yarısından fazlası kadındır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,078