e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Makaleler > Dostlar Toplantısında Ne Aranır

Dostlar Toplantısında Ne Aranır

Her bir dost bir diğerine iyi bir ruh hâlini nasıl getirebileceği hakkında düşünmelidir. Böylece, onlar gruba üzüntü getirebilecekleri yani bir diğerinin kötülüğüne sebep olabilecek şeyleri tartışmaktan uzak durmalı ve dikkâtli olmalılar. Ve daha sonra, o eve gider ve kendine sorar, ‘‘dostlar toplantısına gitmekle ne kazandım? Alçaklık durumunda olduğumu ve bundan pişman olmam gerektiğini bilmek. Bu, sanki onlar bana üzüntü versinler diye toplantıya gittim. Bu durumda, dostlar toplantısına gitmek zaman kaybıdır. Muhtemelen gitmesem daha iyi olurdu’’. O zaman kişi şöyle diyebilir: ‘‘Bir daha dostlar toplantısına gitmem gerektiğinde, gitmemek için bir bahane bulacağım.’’

Bu yüzden, her dost topluma iyi bir ruh hâli ve umut getirmeli ve topluma enerji vermeli durumu takip eder. Böylece, her dost kendine sorabilmeli, ‘‘şimdi manevi çalışmada temiz bir duruma başlıyorum.’’ Diğer bir ifâde ile dostlar toplantısına gelmeden önce kişi Yaradan için olan çalışmada hayal kırıklığına uğramıştı ancak şimdi grup onu hayat ve umutla doldurmuştur.’’

Böylece, toplum vasıtasıyla kişi güven ve üstesinden gelme gücü edinir çünkü kişi şimdi bütünlüğü edinebileceğini hisseder. Ve kişinin tüm düşünceleri – tırmanılamayacak kadar yüksek bir dağ ile yüz yüze gelmiş olduğu ve bunlar gerçekten ürkütücü engellerdir – şimdi kişi hissettiklerinin hiçbir şey olmadığını anlar. Ve kişi her şeyi toplumun gücünden alır çünkü toplumun hepsi ve her bir dost cesaretlendirmeyi telkin eden bir ruh ve toplumun içindeki yeni bir atmosferin varlığı için çaba sarf etti.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,082