e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Keduşa ve Sitra Ahra Arasındaki Fark

Keduşa ve Sitra Ahra Arasındaki Fark

Not 70

Keduşa’da [kutsallık] olan alma arzusu ile Sitra Ahra’da [diğer taraf] olan alma arzusu arasındaki fark, Keduşa’da ihsan etmek için hedeflediğimiz arzunun, sadece bir kısmını kullanmamızdır. Almak için çalışan kısım Keduşa’da değildir. Doğal olarak, almak için alma arzusunun ıslah olmuş olacağını söyleyemeyiz çünkü Keduşa ile hiçbir teması yoktur, bu yüzden biri sahip olmadığı şeyi nasıl ıslah edebilir ki?

Sitra Ahra’da, almak için alma arzusu vardır. Ancak nasıl ıslah edilebilir zira Keduşa’nın ışığı oraya ulaşamaz çünkü Kelim [kaplar] bolluktan uzaklaşmıştır ve bolluk ışığından boş bir alan olarak kabul edilir. Böylece, bu Kelim’in ıslahı, ışık ve bolluk gerektirdiğinden orada ıslah nasıl olabilir zira ışıklar Kelim’i ıslah eder ve burada, ışıklarının olmadığı yerlerde, onları kim ıslah edecektir?

Bu nedenle insan, on üç yaşına kadar almak için çalışan alma kaplarını edinecek şekilde yaratıldı. Ama ışığı olmadığında hala, onu Keduşa’dan ayıran Kelim’i alır. On üç yıl sonra, kalpteki nokta ile çalışmaya başladığında ve Tora ve Mitzvot’u [emirler] ihsan etmek amacıyla uyguladığında, Keduşa’nın bir derecesiyle ödüllendirilir. O zaman, Sitra Ahra’dan edindiği Kelim’i ıslah etmeye başlayabilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
22 - 0,159