e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

21. Mektup

1927, Londra

Ruh eşim…mumun sonsuza kadar yansın,

Ocak ayının on üçünde yazdığın mektubunu aldım. “Dışsallığımı ıslah etmek için nefsi köreltmeye ne kadar ihtiyacım olduğunu fark ettim,” demenle ilgili olarak şunu söyleyebilirim ki, ne buna ne de dışsallığını ıslah etmeye ihtiyacın var. Bu kuralı sana kim öğreti? Önceki gibi bana bağlı olmadığın için başka yollar öğreniyor olmalısın.

Bil ki, bütün yaşamında benden başka güveneceğin başka biri yok ve ben sana dışsallığını değil, içselliğini ıslah etmeni tavsiye ediyorum, çünkü yalnızca içsellik ıslah edilmeye hazırdır. İçselliğin, günahların çoğalmasına bağlı olarak bozulmasının asıl nedeni gösteriş ve kibrin işareti olan kirliliktir. Kirlilik, nefsin körelmesinden korkmaz. Tersine ondan zevk alır çünkü kibir ve gösteriş nefsin köreltilmesiyle güçlenir ve artar.

Eğer günahlarını temizlemek istersen, nefsin köreltilmesi yerine kibrin iptali ile uğraşmalısın yani dünyadaki en kötü ve aşağılık insan olduğunu hissetmeye başlamalısın. Bunu anlamak eğitim ve öğrenim gerektirir ve kendini kandırıp kandırmadığını anlamak için her sefer bunu test etmelisin. Dostların önünde kendini eğmen de buna yardım eder.

Ancak, aklında tutmalısın ki, sadece doğru insanların önünde kendini eğmelisin. Eğer bununla fiilen meşgul olmak istersen, Tanrı korusun yabancıların önünde değil, grubumuzun önünde kendini iptal etmelisin. Ancak kesinlikle bilmelisin ki, dünyanın en kötü ve aşağılık insanı sensin çünkü gerçek bu.

Aslında benim tavsiyem açık ve kolay, bedenin gücünü tüketmediği ve tam bir arınmışlık olduğu için en zayıf insan bile bunu yerine getirebilir. Bundan daha önce bahsetmememin sebebi benimle aynı yerde beraber olduğundan buna ihtiyacın olmadığı ve öğrenmeye ve iyi ameller yerine getirmeye gerek olmadan kendi düşüklüğünü aşamalı olarak fark ettiğin içindi. Fakat şimdi benimle beraber olmadığından, kibrin iptaline yukarda bahsettiğim şekilde bağlanmalısın.

Ve en önemlisi Yaradan’ın seni tam bir tövbeyle ödüllendireceğiyle ilgili güvenini güçlendirmek ve ebediyet için tek bir bağla O’na nasıl tutunacağını bilmek için yoğun bir şekilde dua etmelisin. Bu en önemlisidir ve bu Yaradan’a hizmet edenle etmeyen arasındaki farktır. “Rahat etme ve O’nun rahat etmesine izin verme” ta ki O, bütün günahlarını ve suçlarını affedene ve seni O’na ebediyen yakınlaştırana kadar.

Aynı zamanda bana da sanki bulunduğumuz yer bizi ayırmıyormuş gibi tutunmalısın. Atalarımız şöyle der, “Kutsal yağla yağlanmış kişiye tutun, sen de kutsanırsın.” Baal Şem Tov’un öğretilerindeki en önemli prensip budur, erdemli olanla eşleşmek ki bunu anlayacak kadar bilgesin.

İnan bana benim tarafımda bir engelleme ve ağırlık yok. İsrail’de beraberken senin için yapabileceğim daha fazla şeyin olduğunu bilseydim kesinlikle seni bırakmazdım. Fakat gerçekte senden uzaklaşmam özellikle senin yararına oldu. Ayrılışım sadece senin iyiliğin için.

Yehuda Leib, Rabbi Simha Aşlag’ın oğlu ve öğrencisi.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,115