e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Çalışmada, O Maror’u [acı ot] yuttu, çıkmayacak nedir?

Çalışmada, O Maror’u [acı ot] yuttu, çıkmayacak nedir?

Not 524

Maror [acı ot]’un anlamı, ““Ve onlar “Kim?” ve “Ne?” diye sorarak, zor çalışmayla hayatlarını acılaştırdılar,” diye yazıldığı gibidir. Bu sorular onların uğraşmasına neden oldu, çünkü üstesinden gelmek isteyerek, yine de yapamayarak, acı bir tadı tattılar.

Ancak onların sorularını mantık içinde açıklamalı ve doğal olarak çalışmada acı hissetmemeliyiz. O, kötü eğilimin sorduğunun soru olmadığını söyler, bu yüzden acı hissetmez. Sonuç olarak, çalışmada onu mantık ötesinde gitmeye zorlayan Maror’a sahip değildir.

Artık bilgelerimizin ne dediğini anlayabiliriz, Maror’u “yutarsa”, “çıkmayacak.” ARI bu konuda Maror’un yargılar olan Mavet’in Gematria’sına (ölüm) sahip olduğunu söylüyor. Maror’un Mavet Gematriyasına sahip olmasının neyi ima ettiğini sormalıyız. Mesele şu ki, yediğimiz Maror, hayatlarını zor çalışmayla acılaştırdıklarının bir hatırlatıcısı.

Çalışmada “Zor çalışmanın,” kişisel çıkarların üstesinden gelmenin ve çıkmanın zor olduğu ve kişinin yalnızca kendi çıkarları için çalışmak istediği anlamına geldiğini söylemeliyiz. Buna “ihsan etme çalışması nedir senin için?” diye soran “kötü” denir. Bundan ne kazanacaksın? Ancak “Yaşamlarındaki kötüye ‘ölü’ denildiği” bilinmektedir.

Sonuç olarak, bir kişi kendi uğruna çalışmada acılık tattığında, zor çalışmaya Maror denir. Bu, Maror’un Mavet Gematria’sına ve yargılarına sahip olduğunun imasıdır, çünkü bu Kli’yi [kap] kullanmanın yasak olduğuna dair kişisel çıkarda bir yargı vardı ve bu yüzden orada kısıtlamalar ve gizlenme vardır.

Şimdi neden çiğnememiz gerektiğini açıklayacağız – çünkü acılığın tadını hissetmeliyiz.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,097