e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Erdemli Zorla Alır

Not 135

Almada üç tutum vardır: 1) bağış almak, 2) hediye almak, 3) zorla yani hakettiği için talep ederek.

1) Bağışta, kişi yardım alırken utanır ancak bir kişi utanmasına rağmen talep eder.

2) Bir hediyeyle, bir hediye istemek alışılmış değildir. Aksine, alıcıdan bir talep olmaksızın bir hediye verilir. Bunun yerine, sevdiklerimize hediyeler vermek gelenektir.

3) Zorla talep etmek yani kişi talep etmeye utanmaz. Bunu hangi anlayış altında kategorize edebiliriz? Bağış talep ederken utanırız. Bunu bir hediyeyle de ilişkilendiremeyiz çünkü kimse hediye talep etmez.

Bunun yerine, kişi büyük bir şey istemeye geldiğinde, öyle ki kendi yararını gözetmeden sadece veren uğruna, bu bir bağış değildir çünkü kendi iyiliği için değildir. Dolayısıyla, burada utanç yoktur. Aynı zamanda bir hediye gibi değildir çünkü kendi iyiliği için değildir. Bu nedenle isteyebilir ve almaktan utanmaz.

Bu nedenle bu bağışa benzemez, bu yüzden bu, zorla alan “erdemlilerin alımı” olarak adlandırılır yani O’nun yarattıklarına iyilik yapmak olan, yaratılış amacından hak ettikleri bir borç gibi. “Borç ödemek bir emirdir” in anlamı budur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,089