e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ölü Balık

Not 832

Canlı Balıklar”, kişinin çalışma hakkında Daagot [endişeleri] olduğu anlamına gelir, ama kişi canlıdır. Yani, kişi çalışma ve endişelerini azaltmanın yollarını bulma gücüne sahiptir. Ancak ölü balık, endişelerinin onun ölümüne neden olduğu anlamına gelir, yani çalışmak için tüm güçleri yok olmuştur ve çalışmak ve çözüm bulmak için hiç güce sahip olmayarak, yaşayan ruhu yoktur. Buna “ölü balık” denir.

Mısır’da, Mısır’ın Klipası [kabuk / deri] Yahudiler üzerindeyken, canlı balık yediler, fakat Mısır’ın niteliği “ölü balık” olarak adlandırılır, “Nil’deki balıklar öldü” diye yazıldığı gibi, Yahudilerin yaşayan balıklarından farklı olarak.

Eğer endişeler ihsan etme amacına ulaşmak için ise, neden İsrail’in niteliğinde olmadığı konusunda endişe duyan İsrail’in endişesidir. Bu, Mitzrim’in [Mısırlıların] endişelerinden farklıdır, çünkü Tzar [dar], onun Tzar’ın egemenliği altında olduğu anlamına gelir, yani merhamet niteliğinde. “Nil’deki balıklar öldü”nün anlamı budur, yani bu Daagot’un [kaygıların] ölüm getirdiği, güçlerin ölümünü getirdiği ve kişinin hiçbir şey yapamadığı anlamına gelir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,104