e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Rüyalar

Birçok insan, rüyaların ve rüya tabirlerinin cazibesine kapılıyor. Hatta bazıları, rüyaların önemli ipuçlarıyla dolu olduğuna ve problemlerimizi çözmemize yardımcı olabileceğine inanıyor. Fakat Kabala’ya göre, rüya, fiziksel bir olaydan başka bir şey değil. Rüyaların, ruhla ya da maneviyatla hiç ilgisi yok.

Uyku esnasında beynimiz, gün boyu yaşadıklarımızı işlemden geçirerek, edindiğimiz bir kısım izlenimleri açığa çıkarıyor. Toplanmış bilgileri derleyip, hafızamıza kaydediyor. Rüyalar, bundan ibaret.

Kutsal kitaplarda ya da Zohar’da rüyalardan bahsedilmesi kafanızı karıştırmasın. Kutsal kitaplar, sadece, manevi gerçekliği ve ruhun gelişimini tasvir eder. Hiçbir zaman, bu dünyaya ait olaylardan bahsetmezler. Yani, rüyalardan bahsediyormuş gibi görünen hikâyeler aslında, kişinin ruhunda açığa çıkan manevi muhakemelerden bahsetmektedir. .

Örneğin; Kabala’da “uyanık”, Yaradan’ın Işık’ını ruhunda hisseden kişiye denir. ‘‘Uykuya dalmak” ise, Işık’ın kişiyi terk etmesi anlamında kullanılır. Ruhu yeniden Işık’la dolduğunda, kişi, yeni bir güne “uyandı” tabiri kullanılır.

Kısacası, kutsal kitaplar, bir Kabalist’in ruhunun geçtiği manevi seviyeleri açıklamaktadır. Fiziksel bedenden ya da rüyalardan bahsetmezler. Bir Kabalist, “rüya görmek” denen manevi hali, fiziksel bedeni uyanıkken yaşayabilir. Ruh ile fiziksel beden arasında hiçbir bağ yoktur. Birbirlerinden tamamen ayrıdırlar.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,083