e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Mektup 37

25 Ekim, 1957

Yaradan çalışmasından dost sevgisini ayırma konusunu anlayamıyorum çünkü Baal HaSulam için bu iki şeyi birleştirmek asla geçerli değildi.

Tersine, Maneviyatın sözlerini ya da dostlar arsında yücelik ya da küçüklük aşamalarını konuşmak yasaklanmıştır. Yolumuz daima “Alçakgönüllülükle yürü” olmuştur. Baal HaSulam’ın bu konudaki birçok makalesinde söylendiği gibi dostlar arasında çalışma meseleleri konuşmaya çok az izin verilir.

Daha ziyade dostların sadakati herkesin maneviyatla ilgili değil, sadece dostunun maddeselliğiyle ilgilendiği sıradan insanlar içindir. Dostlar arasındaki yakınlık Maneviyatın sözleri vasıtasıyla değil yemek ve içki sırasında gerçekleşir.

Dolayısıyla, ne tür yenilikler yapmaya çalıştığınızdan emin değilim. Belki şimdiye kadar dost sevgisiyle ilgili olarak çalışma meselesinde tartışma ya da bağ olmaması gerektiğine inandınız ama şimdi biliyorsunuz ki, olması gereken tek yol alçakgönüllülükle yürümek.

Bu yol dostunun mutlu gününe koşan birinin yolu gibidir. Kendinin iyi ya da kötü olup olmadığını düşünmeden, dostunun neşesiyle neşelenir. Somurtmamalı aksine mutlu bir yüz göstermelidir. Burada da aynı şey geçerlidir: dostlar arasındaki bağ öyle olmalıdır ki, burada “Kendine bir dost satın al” meselesi olduğundan her biri dostunu özellikle maddi şeylerle memnun etmeyi dilemelidir.

“Kendine bir Rav bul,” ise başka bir hikâyedir. Bu demektir ki, bazen dostlar arasında kişi başkasına karşı “Kendine bir Rav edin” konusunu yerine getirmek ister. Ancak, bu büyük özen ve ilgiye sahip dostlar arasında olmalıdır, herkes bunun için uygun değildir. Fakat bu çalışmayla bağlantısı olmadığından dost sevgisinin talep ettiği şey artık “dost sevgisi” olarak kabul edilmez.

Baruh Şalom HaLevi

Baal HaSulam’ın oğlu.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,079