e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Realitenin Hissedilmesi 1

ÜST GÜCÜN İFŞASI, O’NU HİSSETMEK VE ONUNLA BİRLEŞMEK

Kabala’nın Bilgeliği “almanın bilgeliği” şeklinde adlandırılır çünkü o Yaratan’ın ifşası hakkında konuşur – Üst Kuvvet’in ifşasını alma yolu hakkında, O’nu hissetmek hakkında, O’nu görmek hakkında ve Onunla birleşmek hakkında.

Biz bu bilgeliğin içinde tutulan bilgiyi, bizler gibi bu dünyada yaşayan ve birden bire bu dünyadan daha yüce bir şey onlara ifşa olmuş insanlar sayesinde alırız. Öyle ki onlar da bunu gördükleri ve hissettikleri şeyi kaydetmeye başlamışlardır. Hisleri ölçmeye başlamışlardır, incelemeye ve onlara geri dönmeye. Çok yavaş bir şekilde onların notları kitaplarda toplanmaya başladı ve bu kitaplar artık Kabala’nın Bilgeliği’nin temelini kapsamaktadır.

Bizler Kabala çalışmakla meşgul olduğumuz sırada, “Saran Işık” denilen özel bir tür gücü çekiyoruz. O ışığın yardımı ile biz aynı zamanda onlar gibi daha geniş, yüce gerçekliği görebildiğimiz bir duruma erişebiliriz. Bu gerçeklik bizim kim olduğumuzu anlamamıza yardım edecektir, nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi anlamamıza da – ve “hayatımızın amacı nedir?’’ sorusunda bize cevap verecektir.

Ders 1

Kabala’nın Bilgeliği Nedir?

  • Neden Kabalistler her birimizin Kabala’nın Bilgeliğini çalışmamızı içtenlikle isterler?
  • Ruh nedir? Nasıl gelişir?
  • Bizim dışımızda var olan bir şey var mı, yoksa bu sabit bir hayal mi?
  • Kabalistler kimdir?
  • Kim olduğumuzu bilmemiz nasıl mümkün, nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi?

155’inci maddede, Talmud Eser Sefirot (On Işığın Çalışması)’na Giriş kısmının sonlarına doğru Baal HaSulam (Rav Yehuda Aşlag) şöyle yazmıştır:

“…Bu nedenle sormak zorundayız: neden Kabalistler herkesi Kabala’nın Bilgeliğini çalışmaya mecbur etmiştir? Doğrusu burada önemli bir şey var, halka tanıtılmanın değeri: burada görkemli, paha biçilemez bir çare var…’’

Hangi paha biçilmez çare? Ve o hepimizin bir ruha sahip olduğunu açıklamıştır. Ve bu ruh hepimizin içinde uyur şekilde bulunmaktadır.

Ruhu uyandırmak ve açmak için, ruhu geliştirmek zorundayız böylece o yukarıdan gelen Üst Işığı içine çekebilir. Ruhun ilerlemesi Üst Işık’ın etkisiyledir. Bugüne kadar yeterli gelişmememizin sebebi, Üst Işığı kendimize çekmemiş olmamızdır.

Şimdi bunu yapmak için hangi yöntemi kullanmalıyız? Çalışırken, özellikle önümüzde iki saat boyunca Üst Işığı çekmek için çabalamalıyız. Bu basit bir şekilde yapılır: Neden çalıştığımızı ve öğrenmemizin amacını unutmayacağız. Bu sadece yazılanı bilmek ve benim açıkladıklarımı anlamak değildir, ama aynı zamanda onu yaşamak, ona ulaşmak ve onun içinizde çalıştığını hissetmektir – çünkü bizim konuştuğumuz tek şey içimizde ne olduğudur.

Kendimizin dışında var olan tek şey yukarıdan olan Üst Işık, Yaratan ve bizim hayal edebileceğimiz herhangi bir şey – hepsi, kendisinin içinde.

Manevi dünyalar, bu dünya, aklımıza gelebilecek her şey, hepsi, kendimizin içinde bulunur, bizim içimizde. Ve eğer bize, kendimizin dışında bir şeyler var gibi gelirse, bu sadece hayaldir. Herkes daha sonra ödüllendirilecek ve üst dünyalardan bu şeyleri görecektir, öyle ki gerçekten her şeyin insanın içinde bulunduğunu görecektir.

İlk olarak: Çalışırken, hepimizin büyük bir grup olduğunu düşünün, aynı biçimde olan ve özel bir grup. Bizim tek büyük bir arzumuz var, büyük bir kap, biz bunun yardımı ile büyük manevi Işığı çekiyoruz. Ben burada bu oluşumun somutlaşmasını olanaklı kılmak için bulunuyorum, ben bunu destekliyorum, ben bunu senin için yapıyorum ve sen de bir hoşluk, hepimiz için rahat bir atmosfer yaratmak için çabalamalısın.

Yukarı’dan çok büyük bir güç almak üzere olduğumuz bilmek önemli, bu güç bizim ilerlememize ve maneviyat merdivenine tırmanmamıza yardım edecek. Ondan sonra bunu hissedecek ve göreceksiniz. Bu en önemlisi.

Ayrıca, belirli bir kitap kullanmayacağım ve size kaynaklarımın ne olduğunu söyleyeceğim. Ama işin doğrusu, nereden geldiği önemli değil. Benim amacım size temeli vermek ve her seferinde kitaplardan farklı kısımlar kullanacağım.

Dersin sonunda muhakkak ki sorular olacak ve herkesin bir cevaba kavuşacağını umuyorum. Eğer olmazsa, daha sonra cevaplarım, internet aracılığı ile veya bir sonraki ders sırasında.

Biz, sizlerin bu derslerle öğrendiğiniz bilgiyi nasıl elde ettik?

Biz de bunları, bizim gibi bu dünyada yaşayan ve birden bire bu dünyadan daha yüce bir şey ifşa olmuş insanlardan öğrendik. Onlar duvarların ötesinden görmeye başladılar, insanların, yaşadıkları yerlerin – mağara içlerinden, çadır içlerinden, belki de saraylardan. Onlar bu dünyanın dışında bir şey görmeye başladılar ve gördükleri ile hissettikleri her ne olursa olsun bunları yazmaya başladılar.

Bu hissi ölçmeye başladılar, incelemeye ve sürekli olarak analiz etmeye başladılar. Kısaca söylemek gerekirse, bunun dışında tamamen yeni bir dünya keşfetmeye başladılar. Yavaşça izlenimlerini kitaplarda topladılar ve bu kitaplar Kabala’nın Bilgeliğinin esası haline geldi.

Kabala’nın Bilgeliğine, “Kabala’nın Bilgeliği’’ denmesinin sebebi ise onun Tanrısallığın ifşasından bahsetmesi. Üst Güç’ün ifşasının nasıl alınacağından ve O’nu nasıl hissedeceğinden, görüleceğinden ve O’nunla nasıl birleşeceğinden bahseder. İşte onlar bunun hakkında yazdılar ve bize bıraktıkları da bu.

Neden yazdılar? İlk başta başardılar, sonra da yazdılar. Hesapladılar, bütün tecrübelerini tekrarladılar ve gerçekten birbirleriyle kitapları aracılığı ile konuştular. Ancak, onların yazdıkları sadece Üst Dünya’nın hissine ulaşan kişiler tarafından anlaşılabildi.

Ve onların yazdıkları şeyleri çalışarak, biz Saran Işığı alıyoruz. Biz düşünürken ve Saran Işığı kendi üzerimize çekmek ve ondan keyif almak için beklerken, sonrasında onun da yardımı ile onlar gibi görmeye başlayacağımız, daha büyük ve üst bir gerçeklik göreceğimiz bir duruma erişebiliriz. Ve ayrıca bu gerçeklik bizim kim olduğumuzu bilmemize, nereden geldiğimizi ve gelecekte nereye doğru gittiğimizi bilmemize yardım edecektir.

Yani Kabala’nın Bilgeliğini ve Kabalistler tarafından yazılan kitapları çalışarak, biz iki etki gözlemleyebiliriz: ilk olarak bir Kabalist kendi bilgisini, okuyabilen ve yazarın bulunduğu yerlerden geçmiş – yukarı çıkmış, aşağı inmiş, tıpkı kendi gibi – başka bir Kabaliste aktarır, kısaca söylersek kitaplarda tarif edilen durumların aynılarını gerçekten yaşamış ve deneyimlemiş kişiye.

Üzerimizdeki ikinci etki ise: şimdilik ondan Saran Işık olarak keyif almamızdır. Onun ne olduğunu anlamadan, bizi geliştirecek olan ve bizi Kabalistlerle aynı konuma yükseltecek olan gücü kendimize çekmek için çabalarız.

Bu nedenle, gerçekten özel güçleri, büyük güçleri olan bu çeşit kitaplardan okumak harcanan emeğe değer. Her ne kadar Kabala hakkında yazılmış çok fazla kitap olsa da, biz hepsini okumayız (her türlü dilde ve pek çok formda yazmış olan çok sayıda Kabalist vardır). Ancak, biz özel kitapları alırız, Düzelmenin sonundaki seviyede, çok yüksek bir basamakta olan kişiler tarafından yazılanları. Üstelik bu kitaplar özellikle bizim için yazılmışlardır, Engelin altında olup da onun öteki tarafına geçmek isteyenler içindir. Neticede, o kitaplardan çok fazla yok: Kutsal Ari’nin kitapları, Ramhal’ın kitapları (bu yazılanları biz henüz çalışmadık, çünkü o çok özel bir lisan ile yazmıştır, en azından dış lisan bunun gibi yazılmıştır) ve Baal HaSulam’ın kitapları.

 

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,094