e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

200- Masah’ın Hizdakhut’u

Tiberya’da duydum, Kislev 1, Şabat

 

Partzuf’ta meydana gelen Masah’ın [perdenin] Hizdakhut’u [incelmesi/arınması] da ışığın ayrılmasına neden olur. Bunun nedeni de Tzimtzum’dan [kısıtlama] sonra ışığın sadece Masah’ın reddeden güç olan Kli’sinde [kabında] yakalanmasıdır. Ve bu da Kli’nin özüdür.

Bu Kli ayrıldığında, ışık da ayrılır. Bu da Kli’nin mantık ötesi bir inanç olarak kabul edildiği anlamına gelir. Ve böylece ışık ortaya çıkar. Işık ortaya çıktığında, onun doğası Kli’yi inceltmek, inanç Kli’sini iptal etmektir. Bu böyle olduğu için, yani kişide bir bilme formuna dönüştüğü için, ışık hemen ondan ayrılır. Bu nedenle, inanç Kli’sini, yani bilmenin üzerindeki Masah’ı güçlendirmeye bakmalıdır ve o zaman bolluk ondan ayrılmayacaktır.

Her Kli’nin ışıktan yoksun olmasının, yoksun olduğu ışık tarafından doldurulmamasının anlamı budur. Dolayısıyla her eksiklik yeri bir inanç yeri haline gelir. Eğer doldurulmuş olsaydı, bir Kli’nin, bir inanç yerinin olması mümkün olmazdı.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,079