e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

216- Sağ Ve Sol

6 Tevet’ta Duydum

“Sağın” ve “solun” muhakemesi vardır. “Sağda”, Hohma, Hesed, Netsah ve “solda”, Bina, Gevura ve Hod vardır. Sağ, “Yalnız Takdiri İlahi” olarak kabul edilir ve sol “ödül ve ceza” olarak kabul edilir.

Sağ ile meşgul olurken, her şeyin Yalnız Takdiri İlahi içinde olduğunu söylemeliyiz ve o zaman da kişi doğal olarak bir şey yapmayacaktır. Bu nedenle kişinin günahı yoktur. Oysa kişinin gerçekleştirdiği Mitzvot’lar da kişinin kendisine ait değildir, Yukarıdan bir hediyedir, bu nedenle kişi hem bunlar için hem de O’nun kendisi için yapmış olduğu dünyevi yardımlar için müteşekkir olmalıdır.

Ve kişi Sitra Ahra’yı yendiğinde (Nitzah), bu Netzah olarak adlandırılır. Ve bundan, sevgi olan Hesed (merhamet) genişler ve böylece kişi, Rişha de Lo Etyada (Bilinmeyen Baş) denen, Hohma’ya gelir. Daha sonra kişi Hod kabul edilen, sol çizgiye gitmelidir.

 

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,084