e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi küçük bir Mitzva ile dikkatli olun-1

Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi küçük bir Mitzva ile dikkatli olun-1

Not 281

“Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi küçük bir Mitzva ile dikkatli olun çünkü onlar için verilen ödülü bilmiyorsunuz.”

Düşüş sırasında, Tora ve Mitzvot [emirler] kişinin gözünde önemsiz kaldığında ve kişi onlar hakkında hiçbir önem veya değer hissetmediğinde, Tora ve Mitzvot ile uğraşmak için hiçbir nedeninin olmadığını düşünür çünkü çalışması boşunadır ve değersizdir, zira kişi bunda hiç bir anlam bulamaz. Öyleyse, gereksiz yere çaba göstermenin ne anlamı vardır?

Bilgelerimiz bu konuda bir kişinin, tıpkı büyüğüne olduğu gibi onlara da uyarken dikkatli olunması gerektiğini söyledi, sanki Tora ve Mitzvot şimdi onun için büyük bir meseleymiş gibi yani tam önemleriyle, zira kişi o zaman çabalayabildi çünkü onları nasıl takdir edeceğini biliyordu.

Bununla ilgili, “Mitzvot için verilen ödülü bilmiyorsunuz.” dediler. Yani kişi Mitzvot için ödülü bilmez, önemli gördüğü Tora ve Mitzvot ile uğraşsa da, ya da önemli görmese bile, yine de, bunların üstesinden gelir ve yapar.

Belki de düşüş sırasında yaptığı bu üstesinden gelmenin yükseliş sırasında yaptığından daha fazla faydası vardır, çünkü kişi yukarıya hangi safhanın daha fazla hoşnutluk getirdiğini bilemez.

Bu nedenle şöyle dediler; “Küçük bir Mitzva’ya dikkat edin [İbranice], “önemsiz ve aşağılayıcı” kelimelerinden yola çıkarak. “Büyük” bir kişinin, Tora ve Mitzvot’un önemini hissettiği anlamına gelir, çünkü o zaman mantık üstünde uğraşabileceği zamandır, zira düşüşün nedeni her zaman gerçeğin tersini zorunlu kılar. Başka bir deyişle kişi o zaman üstesinden gelirse, düşüş safhasından daha fazla kazanabileceği söylenmelidir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,278