e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Makaleler > Kişi Hangi Dereceye Ulaşmalı?

Kişi Hangi Dereceye Ulaşmalı?

Soru: Reenkarnasyon geçirmemek için kişi hangi dereceye ulaşmalı?

Reenkarnasyonların Kapısı kitabında şöyle yazar, “Tüm NaReNHaY ile tamamlanana dek tüm halk reenkarne olmalılar. Ancak, insanların çoğu NaReNHaY denilen beş kısma değil sadece Asiya’dan olan Nefeş’e sahiptir.”

Bunun anlamı her bir kişinin sadece kendi parçasını ve kendi ruhunun kökünü ıslah etmesi demektir daha fazlası değil ve bu, kişinin ıslah etmesi gerekeni tamamlar.

Bilmemiz gereken şey tüm ruhların İlk İnsan’ın ruhundan geldiğidir. Bilgi Ağacı günahından sonra Âdem’in ruhu 600.000 parçaya bölündü. Bu, Zohar kitabının “Zeira İlaa” (Üst Işık) olarak adlandırdığı ve İlk İnsan’ın Cennet Bahçesi’nde sahip olduğu tek Işığın pek çok parçaya bölünmesi anlamına gelir.

Panim Masbirot (sayfa 56) kitabında Baal HaSulam şöyle yazar, “İyi ile kötü karıştığında (günahtan sonra), Kutsallığa tutunma gücü olan büyük bir Kötü Eğilim yapısı oluştu.” Onlardan korunmak için de Yaratılışın yedi gününün Işığı çok küçük parçalara bölündü ki bunlar Kötü Eğilimin içine alamayabileceği kadar küçüktü.

Bunu denizin ötesinde yaşayan oğluna yüklü miktarda para taşımak isteyen bir krala benzetilebilir. Ne yazık ki, kralın ülkesindeki herkes işbirlikçi hırsızlardı ve kral bir tek sadık elçi bulamadı. Peki, ne yaptı? Parayı kuruşlara böldü ve pek çok elçi ile yolladı. Böylece, hırsızlar kraliyete alçaklık yapmaya değecek kadar hırsızlıktan haz alamayacaklarını gördüler.

Bu şekilde, zaman içinde ve pek çok ruhta, aydınlık günler boyunca, Bilgi Ağacı’nın Kötü Eğilimler tarafından çalınan tüm kutsal kıvılcımları ayırması mümkündü.

“Pek çok ruh” İçsel Işıkların bölünmeleri ve pek çok gün de pek çok dışsal Işığa bölünme anlamına geliyor. Ve küçük parçalar İlk İnsan’ın içinde günah işlediği büyük Işığı oluşturuyor ve bu daha sonra ıslahın sonunu getirecek.

Bu, herkesin İlk İnsan’ın ruhunun küçük bir parçası ile doğduğu sonucunu çıkarıyor. Kişi bu parçayı ıslah ettiğinde bir daha reenkarne olmak zorunda değil. Bu nedenle kişi sadece kendi payına düşeni ıslah edebilir.

Ari’nin Hayat Ağacı’nda bununla ilgili şöyle yazar, “Bir gün diğer bir güne, bir an diğer bir ana ne de bir insan diğerine benzemez”. Ve her biri kendi parçasını ıslah etmeli.”

Ancak, bilmeliyiz ki herkesin bir şansı vardır, zira kişi erdemli doğmamıştır. Bilgelerimiz şöyle dedi (Nida 16b), “Kabalist Hanina Bar Papa dedi ki, ‘Gebelikle görevlendirilen meleğin ismi Leyla’dır (Gece). Bir damla alır ve Yaradan’ın önüne koyar ve sorar, ‘Sevgili Kralım, bu damladan ne olacak – bir kahraman mı, zayıf bir kimse mi?’ Ancak şöyle sormaz, ‘erdemli mi, alçak mı.’”

Bu insanın erdemli doğmadığı anlamına gelir, zira “Ancak şöyle sormaz, ‘erdemli mi, alçak mı.’” Bu bizim seçimimize kalmıştır, her birimizin manevi çalışma ve ıslahına. Bu doğrultuda, kişi kalbini arındırmakla ödüllendirilir, ruhunun köküne göre ıslah olmalı ve o zaman ıslahı gerçekleştirmiş olur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,185