e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Tövbe GAR’da Yardımcı Olmaz

Tövbe GAR’da Yardımcı Olmaz

Not 134

Kelim [kaplar] ‘de ışık parladığında, ışık ve Kli [kap] arasında bir fark yoktur. Işık ayrıldığında, fark belirgin olur.

Bu nedenle sevgiden tövbe ile ödüllendirildiğinde, günahlar, erdemler olur çünkü üst ışık tüm Kelim’e parlar yani yapılan tüm eylemlere. Sonuç olarak, tüm eylemler ışık için Kelim olur. Böylece, günahlar bile erdemlere dönüşür yani üst ışığı almak için Kelim’e.

Bu böyledir çünkü günahlar, sadece alma kaplarından gelir. Kişi tövbe ettiğinde yani onları ihsan etmek için çalışmaya ıslah ettiğinde, onlar bolluğu yüklemek için Kelim olurlar.

Buna göre, bilgelerimizin birkaç yerde söyledikleri, “tövbe yardımcı olmaz”, şaşırtıcı hale gelir. Sonuçta, tövbenin önünde hiçbir şeyin durmadığı bir kural var.

Ancak bilgelerimiz “Tövbe yardımcı olmaz” dediğinde bu, kişinin tövbe edemediği bir yeri işaret eder çünkü kişi, sadece Hohma’nın VAK’ında ihsan etmek için alabilir. Ancak GAR’da tövbe yardımcı olmaz yani kişi ihsan etmek için alamaz çünkü GAR, ıslahın sonundan önce aydınlatamaz.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,294