e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Mısır’dan Göçün Hikayesini Anlatma Görevi

Mısır’dan Göçün Hikayesini Anlatma Görevi

Not 934

“Hepimiz bilge olsak bile… Mısır’dan göçün hikayesini anlatmamız emredildi.”

Tora’yı ve anlayışı hali hazırda edinmiş olsak da, yine de İsrail halkının Firavun’un sürgününden çıkmasının kökünü çağırmamız gerektiğini söylemeliyiz. Bu böyledir, çünkü en önemlisi Klipa’dan [kabuk / deri] çıkış ve Keduşa’ya [kutsallık] giriştir.

Derecelerin geri kalanı neden ve sonuç olarak kabul edilir. Bu nedenle, Yaradan’ı bunun için yüceltmeli ve övmeliyiz ve bununla tüm dünyalarda neşeyi sunmalıyız. Bu, Klipot’tan özgürlüğün kıymetini ve önemini hissederek, bu ölçüde neşenin arttığı anlamına gelir. Neşe sunduğumuz ölçüde, yüceltebilir ve övebiliriz.

Bu nedenle her sene kökü uyandırmalıyız, Zohar’ın Bo kısmında açıklandığı gibi, yıl boyunca neden Matza [hamursuz ekmek] yemediğimizin açıklamasında. Bunun, hizmetkarlarından birini bakan yapan bir kral gibi olduğunu açıklar. O gün, soylu kıyafetleri giydi fakat daha sonra soylu kıyafetlerini çıkardı. Yani, yalnızca bir bakan olarak görevlendirildiği gün, sevincini göstermek amacıyla asil kıyafetleri giydi.

Aynı şekilde, her sene aynı gün kutlar ve soylu kıyafetlerini giyer. Bu nedenle Matza’yı özellikle Pesah Bayramı’nda yiyoruz ve aynı şey Mısır’dan göçün hikayesini anlatmak için de söylenebilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,100