e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

157- Ben Uykudayım Ama Kalbim Uyanık

18 Nisan 1948’de duydum.

Zohar’da (Paraşat Amor, 95a): “İsrail meclisi, “Orada, çocuklarımın şiddetle köleleştirildiği Mısır sürgününde, ben uyuyorum” dedi.” Mohin uyku halindeydi, ayette yazıldığı üzere, orada onların Tanrı´sı uyuyor.

“Ama kalbim, sürgünde yok olmasınlar diye olanları korumak için uyanık.” Bu demektir ki, onlar Ahoraim’in Mohin’ini edindiklerinde, bu onların içinde parlamasa da ve onlar hala sürgünde olsalar da yine de bununla korunurlar. Ve gene de “kalpten ağza ifşa olmaz” yoluyla “uyanık” sayılırlar.

Orada Vak-de-Hohma olduğu için kalp Vak’tır. Böylece, Gadlut döneminde bile orada başka Hohma yoktur, ama yalnız oradan edindiği vardır.

“Sevgilim (kapıya) vuruyor.” Bu Masah-de-Hirik’in (Masah perde, Hirik bir noktalama işaretidir.) ZA’daki vuruşudur. “Antlaşmamı hatırladım.” Bu sünnettir, Nukva’nın Dinim’idir ve Dechura’daki (eril) Dinim’i iptal eder. Dinim, Gar’ı iptal eden bir muhakemedir ve bu “kesme” olarak kabul edilir.

Ve “ödeme” olarak adlandırılan başka düzeltmeler de vardır. “Bana iğne deliği kadar bir yer aç ki ben sana Üst Kapıları açayım.” Bu azıcık açılışın anlamı şudur; Hassadim olmadan Hohma çok zayıf parlar.

Ancak daha sonra, Hassadim çekildiğinde, Hohma Hassadim ile yani Vak’la, yani büyük kafilelerle bütünleşmiş olur. Ve Üst Kapıların anlamı şudur; bu, Hassadim ile “saf hava” denen AVI bakımından ilgilidir. Bunun nedeni, yalnızca bir kez Hochma’ ya sahip olduğunda ve Hassadim’i çektiğinde, bu Hassadim’e “saf hava” denir, çünkü o, Hassadim’i Hochma’ya tercih eder.

Ancak, Hassadim Hochma’sız olduğu zaman, bu Katnut olarak kabul edilir. “Benim için aç” bu ZA ve kız kardeşi Malhut’tur ve Hochma formu içinde Hochma’yı çekecektir. Bana gireceğiniz kapı sizin içinizdedir. Böylece, sadece Hohma’ya sahip olduğunuzda, -“saf hava” denen AVI’den aldığım Hassadim formunda- içeri girmek için bir hava deliği bulacağım. “

“Gel ve Gör: Yaradan, Mısır’ın ilk doğanlarını öldürdüğünde ve yukarıdaki seviyeleri aşağıya indirdiğinde.” Mısır sol çizgidir. Ve bunlar sağ ile herhangi bir bütünleşme olmadığında Klipa formundadır. İsrail Mısır’da ve onun hâkimiyeti altındayken, onlar da solu almak zorunda kaldılar.

Ve ilk doğanlar felaketi, solun GAR’ının egemenliğinin iptali anlamındadır ve bu “kademeler yukarıdan aşağıya indirdi ve o zaman İsrail kutsal işaretle antlaşmaya geldi,” demektir.

Sünnet, Dinim-de-Nukva ile ilgilidir ve bu Dinim-de-Dehura´yı iptal eden Masah-de-Hirik’tir. Bunu yaparken solun GAR’ını iptal eder ve yalnızca VAK parlar. Böylece Yaradan’ın ilk doğanları çarpması yoluyla, “kapıda gösterilen kan gibi” antlaşmayı sürdürecek gücü bulurlar.

“Ve iki kan vardır: Biri Pesah’ınki ve diğeri de sünnetinki.” Pesah’ın kanı sol çizginin bütünleşmesinin ıslahıdır. Ve sünnet kanı Dini-de-Nukva’nın yani Hirik’in ıslahıdır. Ve Pesah kanı…

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,283