e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

119 –Gizlilikte Öğrenen Öğrenci

Duydum, 16 Eylül 1942

Gizlilikte öğrenen öğrenciyi Brurya durdurdu ve şöyle dedi, eğer 248 düzene girerse “her şey düzene girer.”  Gizli, Haş-Mal kelimesinden gelen Katnut (küçüklük) demektir. Haş, Kelim-de-Panim (önyüzdeki kaplar), Mal, Gadlut’a (büyüklük) sebep olan Haze’in (göğüs) altındaki Kelim, Kelim-de-Ahor (arka kaplar) demektir.

Öğrenci şöyle düşünür, Haş aşamasıyla, ihsan etme arzusuyla ödüllendirildiğimde tüm amacım sadece ihsan etmek olursa, o zaman her şeyle ödüllendirilebilirim. Fakat dünyaları yaratmanın amacı, yarattıklarına iyilik yapmak ve en yüce hazları almasını sağlamaktır ve böylece insan Hazeh’in altındaki erdemleri edinir, yani tüm 248’in hepsini. Bu nedenle Bruria ona ayette şöyle der, “her şey düzene girer,” 248’in hepsi.

Bu demektir ki, kişi Hazeh altına doğru büyümelidir, yani Gadlut’u da büyütmelidir. Bu tüm seviyeyi ifşa etmek olarak kabul edilen Mal, konuşmadır. Ancak, zarar vermekten kaçınmak için kişi, önce henüz ifşa olmamış, gizlilikte olan Haş denilen Katnut’u almalıdır. Sonrasında kişi Mal, anlayışını da Gadlut’u da algılar ve sonra tüm seviye ifşa olur.

Bu, Katnut, kişide güvenceye alındığı zaman, “düzenli… Ve güvende,” demektir ve böylece korkusuzca Gadlut’u büyütebilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,280