e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi küçük bir Mitzva ile dikkatli olun-3

Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi küçük bir Mitzva ile dikkatli olun-3

Not 283

Şubat 1962

Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi küçük bir Mitzva ile dikkatli olun

“Küçük bir Mitzva”, bunun kişiye çok önemli bir şey olmadığı şeklinde göründüğü anlamına gelir, bu inançtır çünkü bu mantığın üstünde olan bir şeydir ve inanç çok fazla bilgi gerektirmez çünkü bu sadece kalpte kabuldür akılda edinim değildir.

“Büyük Mitzva”, bir kişinin. Bunun önemli olduğunu bildiği anlamına gelir, çünkü o, her insanın edinim ile ödüllendirilmediğini bilir.

Bu nedenle edinimle ilgili konularda, edinimi elde edemeyeceği korkusu ile kişi dikkatlice yürür. Ya da aracılığıyla bilginin elde edilebileceği meselelerde kişi çaba sarf edebilir, çünkü bu onun için değerdir ancak inançla ilgili şeyler onun gözünde önemsizdir ve vaktinin çok da önemli olmayan bir şey için çabalamaya değmesi adına tembelliğinin üstesinden gelemez,

Bu nedenle  ”Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi küçük bir Mitzva ile dikkatli olun, çünkü onlar için verilen ödülü bilmiyorsunuz.” demişlerdir.

Kişi, ödülü almanın yukarıda memnuniyet veren bir şeyden geldiğini düşünür. Bu nedenle, öğrendiğinde ve öğrendiklerinde başarı bulduğunda, yani canlılığa sahip olduğu ve Tora’da yenilikler sunabileceği zaman ya da dua ederken sevgi, korku ve Dvekut [bağlılık] ve heyecanı hissettiğinde, konuya önem verir ve çalışmasına devam etmek ister.

Zamanının olmadığını görmesine ve meşgul olmasına rağmen yine de Tora’dan ve duadan ara vermeksizin, adanmışlık noktasına kadar bile verme gücüne sahiptir zira bu bilgide hisseder yani bu kişinin, bu Tora ve duanın yukarıya memnuniyet verdiğini bildiği ve hissettiği anlamına gelir. Bu nedenle, böyle bir zamanda çalışmasını yapabildiği kadarıyla yapma konusunda özenlidir.

Bu, kişinin Tora’da hiç bir tat hissetmediği ve duasında hiçbir canlılığın olmadığı, cennet krallığının yükünü kabul ettiği küçük bir Mitzva ile böyle değildir. Böyle bir zamanda bu “küçük” olarak kabul edilir.

Kişi böyle bir çalışmaya önem vermediğinde, özenli olmak ve yaşadığı rahatsızlıkların üstesinden gelmek istemez çünkü kişi canlılığı olmadığında nasılsa Tora ve Mitzvot’la meşgul olmanın yukarıda çok önemli olmadığını söyler. Küçük bir rahatsızlığı durdurmak ister çünkü o yukarıda da önemsizdir ve kişi büyük bir ödül almayacaktır.

Bu nedenle, “Mitzvot için verilen ödülü bilmiyorsunuz.” dediler. Başka bir deyişle, Yaradan, Gadlut zamanından [büyüklük / yetişkinlik] herhangi bir bilgi, akıl veya başka bir duygu olmaksızın,  yalnızca cennet krallığının yükünün kabul edilmesiyle olan Katnut [küçüklük / bebeklik] safhasından memnuniyet duyar, çünkü onun yukarıdaki önemi esas olarak Katnut sırasındaki çalışmadır, Gadlut değil.

Çünkü kişi yukarıda hangi safhanın daha fazla memnuniyet verdiğini bilemez, ”küçük bir Mitzva ile dikkatli olun.” Katnut safhasında anlamına gelir, yani ”Büyük bir Mitzva ile olduğu gibi ”Gadlut safhasındadır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,301