e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

232- Çabayı Tamamlamak

Duydum

“Çaba sarf ettim ve bulamadım, inanma.” “Buldum” sözünün manasını anlamalıyız. Orada bulunacak ne vardır? Bulmak, Yaradan’ın nezdinde lütuf bulmak anlamındadır. “Çaba sarf etmedim ve buldum, inanma.”

Biz istemeliyiz, sonuçta o yalan söylemiyor: bu bir kişinin kendisiyle ilgili kişisel endişeleri hakkında değildir. Aksine bu, bütünle ilgili olan, aynı olan kuraldır.  Ve kişi O’nun tarafından kayrıldığını görürse, neden “inanmasın” ki? Konu şu ki bazen kişi dua yoluyla kayrılır. Bunun nedeni, duanın gücüdür – bu çaba gibi etki eder. (Dünyevilikte de görürüz, kimileri çaba ile elde eder, kimileri dua ile. Rızkını talep edenin bunu temini için izin verilir.)

Fakat maneviyatta, kayrılmakla ödüllendirilmiş olsa bile, daha sonra tüm bedeli ödemek zorundadır – herkes verdiği çaba ölçüsünde. Eğer ödemezse, Kli’yi kaybedecektir. Bu yüzden o, “çaba sarf etmedim ve buldum, inanma,” der, çünkü yoksa her şeyi kaybedecektir. Bu nedenle, kişi tüm çabasıyla bunun karşılığını vermelidir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,087