e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

60- Günah Yoluyla Gelen Islah-Sevap

14 Şubat 1943´te duydum.

Günah yoluyla gelen Mitzva,” eğer kişi manevi çalışmayı karşılığında bir mükâfat almayı bekleyerek üstlenirse anlamındadır. Bu iki şeyi içerir:

  1. Çalışmanın üstlenilmesi: Bu Mitsva (sevap/emir) olarak adlandırılır.
  2. Niyet: Mükâfatlandırılmak içindir. Buna günah denir, çünkü bu alma arzusu onu kutsallıktan Sitra Ahra´ya (öteki tarafa) taşır.

Kişinin çalışmaya verdiği gücün temeli ve tüm nedeni bu ödüldür; bu nedenle, kişiyi bir Miztva’ya “getiren,” denir, yani kişi Mitzva yapmaya (ödül için) getirilir ve bu günahtır. Bu nedenle bu, “getiren Mitzva,” diye adlandırılır, çünkü kişiyi Mitzva’ya getiren yalnızca günahtır, yani ödüldür.

Ve burada verilen tavsiye kişinin çalışmasını “daha fazlanı görmeden” yürütmesidir; böylece tüm niyeti bu dünyada cennetin ihtişamını artırmaya yönlenecektir. Buna Şehina´yı tozdan kaldırmaya çalışmak denir.

Şehina´yı yükseltme meselesi, kutsal Şehina’nın “ruhların tümü” diye tanımlanmasıdır.O, Yaradan´dan bolluğu (Şefa) alır ve ruhlara dağıtır. Bu bolluğu ruhlara aktarma “Yaradan ve Şehina’nın birleşmesi,” diye tanımlanır ki oradan Şefa (bolluk) aşağıdakilere yayılır. Ancak eğer birlik yoksa bu bolluğun aşağıdakilere uzanması da yoktur.

Daha açık bir ifadeyle, Yaradan yarattıklarına haz vermek istedi bu nedenle de hem Şefa´nın dağıtılmasını tasarladı, hem de edinilmesini tasarladı. Yani aşağıdakiler bolluk edineceklerdi. Ve her iki durum da potansiyel olarak mevcuttu. Bu, daha sonra ruhlar gelecekler ve gerçek bolluğu edinecekler demektir.

Ve Şefa´yı alma potansiyeli olana “Kutsal Şehina” denir; çünkü Yaradan´ın düşüncesi tam bir gerçekliktir ve hiçbir eylem gerektirmez. Bu nedenle aşağıdaki… (yazı kesilmiştir, devamı yoktur).

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,082