e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Izdırap Çekmeye İlişkin – 1

Izdırap Çekmeye İlişkin – 1

Not 197

Çalışmada ıstırap çekmek temizler, bilgelerimizin “Üzerinize, sizi kendi arzunuza karşı düzeltecek Haman gibi bir kral atıyorum” (Berachot 5a) dediği gibi. Başka bir deyişle, alma arzusunun doğası, yaşamdan zevk almak istemesidir.

Bir kişi kalbine Keduşa’nın [kutsallık] ruhunun bir parçasını aldığında ve ruh bir verici olmak istediğinde ve alma arzusu ona gerekli kuvvetleri vermediğinde, o zaman alma arzusu yaşamdan hiçbir zevk almaz, çünkü ihsan etme arzusu dinlenmesine izin vermez. Her gün, bir canavar gibi yaşayıp yaşamadığını, tek ihtiyacı dünyevi arzular olduğunda bunun bir yaşam olmadığını ona gösterir.

Bununla kişi hayattan bıkar ve yaşamda sadece acı çeker, çünkü yaptığı ve zevk almak istediği her şeyde, Keduşa’nın ruhu ona bu yaşamda tatmin vermez. Sonunda alma arzusunun kendisi “İhsan etme arzusuna itaat etmekten başka seçeneğim olmadığını görüyorum, aksi takdirde dinlenmeyeceğim.” der. Buna “sizi arzunuza karşı düzeltecek olan” denir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,283