e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Temiz Bir Fikre Sahip Olmak

Not 299

1 Haziran 1973

“Kudüs’te temiz fikirliler böyle yapardı: Kendileriyle kimin yemek yediğini bilmedikçe yemeğe gelmezlerdi.” (Sanhedrin 23a).

“Temiz fikirli” bilgelerimizin “Nitekim mülkünden arındırılmıştır.” dediği gibi, mantıktan arınmış insanlar anlamına gelir. Bu, onların mantık ötesi giden insanlar oldukları anlamına gelir, çoğul formunda [İbranice ‘de] “temiz fikirli” olarak adlandırılır. Ev sahiplerinin görüşü Tora’nın görüşünün tam tersi olduğu için, bu kişiler, yalnızca mantık çerçevesinde çalışabilen insanlarla temasa geçmemeye dikkat etmelidirler.

“Ev sahiplerinin görüşü”, bir kişi ne yapıyor olduğunu anladığında ve daima yapıp yapmamanın, zamanına değip değmeyeceğini düşündüğündedir, yani yaptığı eylemin ona ne faydası olacağını düşündüğü anlamına gelir.

Tersine, “Tora’nın görüşü” bilgelerimizin “Tora, yalnızca kendisini onun üzerine ölüme mahkûm eden bir kişide vardır.” (Berachot 63b) dediği gibidir.  Bu, kişinin kendini iptal etmesi gerektiği anlamına gelir, yani tüm varlığını iptal etmelidir. Bu nedenle, burada Tora ve Mitzvot’u yerine getirmenin ona ne vereceğini düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Bir ev sahibi, her zaman mülk hakkında düşünür. Dolayısıyla, yaptığı her şeyle, bunun mülküne ne katabileceğini düşünür. Ancak Tora’nın yolu, mülkün iptalidir. Dolayısıyla Tora’yı çalışan ve mantık içinde gidenlerin yani ev sahiplerinin bakış açısıyla gidenlerin, mantık ötesi giden “temiz fikirli” denilen Tora öğrencilerinden farklı bir yolu vardır zira temiz fikirliler, mantıktan arındırılırlar çünkü onlar gerçekliğin iptalini ister.

Öyleyse, kendisini tamamen iptal etmeye mecbur kılan bakış açısının hangisi olduğu söylenebilir? Bu anlayışa “ödül almak için değil” denir. Bu nedenle onların mantık içinde giden Tora öğrencilerinin peşine düşmemeleri için büyük bir özen göstermeleri gerekir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,282