e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Üç Çizgi- 2

Not 423

“Sağ”; “Çünkü o merhameti arzular” ‘da olduğu gibi Hesed olarak adlandırılır. Bu, bir kişinin kendi payından memnun olması anlamına gelir, yani kişi azla yetinir.

Bu, Baal HaSulam’ın, bilgelerimizin “Kim yüzünü kaldırmayacak, rüşvet almayacak” vb. ayeti hakkında ne söylediğini açıkladığı gibidir ki onlar kendilerine karşı bir zeytin ve bir yumurta kadar bile katıdırlar, “bir zeytin kadar” dedi, tıpkı “Besinlerimin Yaradan’ın elinden bir zeytin kadar acı olmasını tercih ederim” diyen güvercin gibi vb.

Bir yumurta kadar” bir civciv yumurtadan çıksa da, bir hayvan, hala bir yumurta iken, onun yaşamı yoktur. Yine de onlar katıydılar, “yiyeceksin, doyacaksın ve kutsayacaksın” kuralına rağmen, yani doyurucu olan yemek anlamında, buna “payından memnun” denir.

Ancak, bu nitelikle, o Katnut’unda [küçüklük / bebeklik] kalacaktır ve Tora’ya ihtiyaç duymayacaktır, çünkü Tora, kötü eğilim için gereklidir, “Kötü eğilimi ben yarattım; Tora’yı da baharat olarak yarattım “da olduğu gibi. Dolayısıyla, onu Tora ve Mitzvot’a [emirlere] mecbur eden nedenin büyüklüğüne ve bu çalışmalar karşılığında ne ödül beklediğine ve gerçek Tora ve Mitzvot’ta ne kadar anlayışa sahip olduğuna ilişkin iç gözlem olan sol taraf vardır.

O zaman kişi sadece olumsuzluğu görür, pozitifliği değil. Bu olumsuzluğu sağ tarafa dâhil etmeli, azla yetinmeli ve sanki doyurucu bir yemek yemiş gibi payından memnun olmalıdır.

Buradan solun ona, sağa neyi yerleştirileceğini ve azla yetineceğini bilmesi amacıyla daima azaltma getirdiği sonucu çıkar. Her ikisi aracılığıyla, orta çizgiye ulaşırız. Buna baba beyaz verir” denir, çünkü payından memnun olduğu için, her zaman hiçbir eksiği olmayan beyaz” safhasındadır.

“Anne kırmızı verir” yani o olması gerektiği gibi değil, yalnızca kırmızıdır. Bu, Esav’ın “kırmızı” denen niteliğidir. O sırada orta çizgi” denilen Yaradan, ruhu verir ve ardından kişi Tora’nın niteliği ile ödüllendirilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,280