e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Genel Halk Ve Seçilmiş Azınlık

Genel Halk Ve Seçilmiş Azınlık

Not 301

21 Aralık 1972

Genel halk ve seçilmiş azınlık vardır. Ayrıca, yetiştirilme ve gelenekler vardır. Ve bir de cennet korkusu vardır.

Genel halk “yetiştirilme” olarak kabul edilir. Yani onları Tora ve Mitzvot’a [emirlere] uymakla yükümlü kılan, bu şekilde yetiştirilmiş olmalarıdır. Bu demektir ki, eğer beden kişiye bu şeyleri neden yaptığını sorarsa, kendi kendine, böyle yetiştirildiği için olduğunu ve benim doğduğum çevrede adet buydu diye cevaplar.

Dolayısıyla bu, kişinin durumundan düşmemesi için kişiye güçlü bir temeldir çünkü alışkanlık doğa haline gelir. Bu nedenle, kişinin yetişmesindeki tüm şeyleri ve eylemleri bedenin yapması zor değildir çünkü “yetiştirilme” ya da “gelenek” olarak adlandırılan güçlü bir yükümlülüğe sahiptir.

Bu sebeple, eğer kişi İsrail’in geleneklerine ve yetiştirilme tarzını bozmazsa, alışkanlıklarına devam edebilir. Örneğin, kişi, bu şekilde yetiştirildiği için Şabat [Sebt] günü araba kullanma isteğiyle karşı karşıya kalmaz.

Ancak eğer kişi yetiştirilme tarzının dışında şeyler yapmak isterse, o zaman en küçük eylem için bile beden, yükümlü kim anlamında “Bunu kimin için yapıyorsun?” diye sorar.

O zaman, kişi bir imtihan ve seçimle karşı karşıya kalır, çünkü ne de olsa bunu yapma zorunluluğu olmadığı için, içinde bulunduğu çevre böyle şeyler yapmadığı için, bu yüzden kişinin bakacak ve şimdi yapmak istediği şeyleri yapan, söyleyen veya benzer düşünen kimsesi yoktur.

Bundan şu sonuç çıkar ki, yetiştirilme tarzından ve çevresinden hiçbir dayanağı olmadığı için güveneceği kimsesi yoktur. Bunun yerine, cennet korkusunun bunu veya şunu yapmaya onu mecbur ettiğini söylemelidir. Dolayısıyla, güvenebileceği tek şey Eşsiz Olan’dır.

Bundan dolayı, bu kişi, aralarında doğduğu ve yetiştirildiği genel halktan biri değil, “seçilmiş azınlık” arasındadır. Bu yüzden, o anda Yaradan’ın yardımına ihtiyacı vardır. Yukarıdan “Arınmaya gelene yardım edilir.”in anlamı budur, zira genel halktan yardım alamaz ve bu nedenle yukarıdan merhamete ihtiyaç duyar ve Tora’yı yukarıdan alması gerekir.

Bununla birlikte, genel halk arasında yaygın olan Tora ona yardım edemez çünkü onlar kişiye sahip olduklarından daha fazla çalışma gücü vermeyeceklerdir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,098