e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

149- Neden Hohma’yı Genişletmemiz Gerekiyor

22 Adar’da Duydum, 9 Mart 1953, Tel-Aviv

“Eğer bütün çalışmamız mantık ötesi inanç yoluyla ise, bilme olan, Hohma’nın (bilgelik) anlayışını neden genişletmemiz gerekiyor?” diye sordu.

Ve o, “Eğer neslin erdemlileri bilme formunda olmasaydılar, İsrail’in tümü mantık ötesi inanç formunda çalışamazdı. Aksine, neslin erdemlileri tam olarak Hohma’nın aydınlığını genişlettiğinde, onların aklı İsrail’in tamamında parlar,” diye cevapladı.

Örneğin, eğer kişinin zihni ne istediğini bilir ve anlarsa, organlar işlevlerini yerine getirirler ve her hangi bir zekâya ihtiyaç duymazlar. Aksine el, bacak ve organların geri kalanı, yapmaları gerekeni yapar. Ve aklı başında hiçbir insan, elin ve bacağın beyinleri olsaydı, çalışmalarının daha iyi olacağını istemeyi ya da söylemeyi düşünmezdi.

Dolayısıyla, zihin organları değiştirmez ancak organlar, zihnin büyüklüğüne göre ayarlanır. Bunun anlamı, eğer beyin mükemmel bir zihne sahipse, bütün organlar da buna göre nitelendirilirler ve onlara “mükemmel organlar” denir.

Benzer şekilde, eğer topluluk,  halen bilme ile ödüllendirilmiş, gerçek bir erdemliye bağlı kalırsa, bu topluluk işleri inançla yapabilir. Onlar tam bir tatmin ve hoşnutluğa sahiptir ve her hangi bir bilgi muhakemesine ihtiyaçları yoktur.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,087