e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Gerceğin Algılanması > Gerçeğin Algılanması 3

Gerçeğin Algılanması 3

DENGESİZLİK

  • Üst dünyalarda madde yoktur. Orada sadece arzular, güçler ve düşünceler vardır
  • Teknolojideki gelişime rağmen bizler korkunç bir dengesizlik içindeyiz
  • Biz vücut parçalarını nasıl değiştireceğimizi öğrendik, ama insanın içindeki güçleri ihmal ettik
  • Gerçek hiçbir zaman değişmeyen tek bir düşüncedir
  • İki zıt nokta arasındaki karşılaştırma yolun başlangıcıdır

Soru: Bir insan kendisini madde ve ruh arasında dengelemeyi nasıl bilebilir?

Bilmez. Gerçeği araştırma ile öğrenir, beş dünya olduğunu. En düşük olanı bizimkidir, maddi dünya ve diğer bütün dünyalar manevidir, oralarda buradaki gibi madde yoktur; sadece arzular, güçler ve düşünceler vardır. Eğer dünyamızda bize maddeleri kontrol edebiliyormuşuz gibi gözüküyorsa da, her kim bizim dünyamızdan sadece bir seviye yukarı bile yükselse zaten maddenin bir sonuç olduğunu anlar veya bizim kontrol edemediğimiz bir etki olduğunu. Buna örnek olarak her şey insanın içindedir; nasıl evleneceği, nerede çalışacağı, mesleğinin ne olacağı; hepsi içinde kesinleşmiştir ve önceden mevcuttur.

Eğer herhangi bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, sizden daha yukarıda olan bir seviyeye yükselmek zorundasınız, öyle ki orada bütün bu kodlar sizin için hazırlanmış olsun ve sizin içinize yukarıdan yüklenmiş olsun, aynı bedeninizin içine alçaldığındaki şekilde olduğu gibi. Sonra, ne zaman ki kaynağa varırsınız, oradan bir şeyleri değiştirebilirsiniz. Ama bizim durumumuzda, bizim yaşamımızda, hiçbir zaman bir şeyler değiştirmek için yeteneğiniz olmayacak. Herkese bir bakın. Biri fakir olabilir, zengin olabilir, güçlü, sağlıklı, akıllı ve yine de hayatı ile bir şey yapamayabilir. Yaşlı insanlar ile konuşun, onlara sorun. Ne söyleyeceklerini görün – hayat geçip gidiyor ve hiç kimse maddeyi kontrol edemez. Biz şu anda tamamen zıt bir durumdayız, öyle ki bu durumda bütün dünya, bütün teknolojisi ve ekonomisi ile beraber ve diğer her şey nasıl daha çok gelişim olur ve ne yapmak gerekir ve nasıl idare etmek ve nasıl arıtılmak ile ilgili tam bir yanlış anlama içinde. Bu korkunç bir durum, dengeden olabilecek en uzak durumda. Öyleyse maddeyi kontrol etmek bize nasıl yardımcı oluyor? Yardımcı olmuyor, çünkü madde sadece bir etki.

Bu demek oluyor ki biz maddeden biraz daha yüksek bir seviyede olmadıkça ve bir şeyleri değiştirmek için bilgiyi ve gücü elde etmedikçe, bir anlığına bile huzura sahip olmayacağız; ve her nesilde dünya daha kötü ve daha kötü gözükecek. Eğer biz dünyayı harekete geçiren güçlerin seviyesine yükselirsek, sonra oradan dünyayı dengeleyebilir ve değiştirebiliriz. Siz buna ruh diyebilirsiniz ve biz kıyafetlerimizi görmediğimizden beri de, buna Ruah deniyor. Bir insanı ele alın; onun etini ve kemiklerini soyun ve geriye ne kalır? O ki gözleriniz ile göremediğiniz, burnunuz ile koklayamadığınız, tadını alamadığınız, ama o kesinlikle insan. Eti zaten nasıl değiştireceğimizi biliyoruz, aşılayacağımızı ve nasıl üreteceğimizi. Biz bir insandaki her şeyi değiştirebiliriz ve kişi yine de mevcut kalır.

Bizim sorunumuz insanın içindeki gücün ne olduğunu bilmemek. Ayrıca içeriden kişinin içinde etkide bulunan güçlerin de ne olduğunu bilmiyoruz. Biz onlar ile aşina değiliz. Saran gerçeğin dünyasında biz hareketsiz, bitkisel ve canlı maddeler ile ilişkiliyiz. Biz etkide bulunan güçler ile ilişkili değiliz. Her kim gerçeklikteki ve insanoğlundaki güçleri gördüğü seviyeye yükselirse, o kişi kontroldedir. Başarılması gereken budur. Her felaket ve korkutucu olay, her şey o ya da bu şekilde bizimle birlikte ve hayatla memnuniyet eksikliği sadece bizi biraz yükselmeye itmek için ve de gerçeği kontrol etmeye. İnsanlık bunu elde etmek zorunda. Kabala der ki eninde sonunda herkes bunu elde edecek.

Soru: Eğer her şey yaratılışın düşüncesi ile önceden belirlenmiş ise, bir şeyleri değiştirmeye çalışmaktaki amaç nedir?

Yaratılışın düşüncesi yaratılanlar üzerine ihsan etmektir. Gerçek değişmeyen tek bir düşüncedir. O ihsan etmenin, vermenin ve iyiliğin düşüncesidir. Eğer biz onunla bu yolla ilişki kurmazsak ki bu bütün gerçekliği kapsar, bir dengesizlik durumuna gireriz. Biz bunu fark etmeyiz, bunu hissetmeyiz ve hatta bunu duyduğumuz zaman görmemezlikten geliriz. Eğer bunun böyle olduğunu hissedebilseydik, biz değişirdik. Bizim sorunumuz gözlerimizi açmakta yatıyor, öyle ki bunun böyle olduğunu görebilelim.

Kabala’nın Bilgeliği kişiye görmesinde yardım eder. Gördüğünüz zaman, elinizi ateşin içine koyar mısınız? Onuncu kattan aşağı atlar mısınız? Eğer bundan kaçınarak kendinize faydanız olacaksa, bunu yapmazsınız. Öyleyse bizim sorunumuz şimdi gizlenmiş olanı görmekte yatıyor. Zorluk ise gözleri açmakta.

Bütün aşamalardan geçeceğiniz yol ve onların üstünden aşacağınız zaman ise yazılı değildir. Yaratılışın iyilikçi düşüncesi ile dengeye erişebilirsiniz ve bu manevi Nirvana’ya (yüce mutluluk) girebilirsiniz, gerçek yardımseverliğe, mükemmelliğe ve sonsuzluğa basitçe hiç durmayan bir maceranın içinde sürekli olarak olabilirsiniz. Ben bunu şimdi yapabilirim veya on enkarnasyon daha acı çekmeye devam edebilirim. Fark bu.

Bir kere insanın kalbindeki nokta açıldı mı, sonrasında bir hesapta ek olarak açılır; kişinin kalbindeki nokta ile olan hesabı. Herhangi birisinin kalbindeki nokta henüz açılmamışsa o kişi bu süre içerisinde bir hayvan gibi yaşıyordur. Gerçekten özgür seçime sahip değildir; olduğu şekilde yaşar, doğduğundaki gibidir, hormonlarına ve genlerine bağlıdır, gelişir ve sonunda hayatını sonlandırır. Bu daha önceki enkarnasyonlarımızda olduğu şekildedir.

Size kalpteki nokta verildiği an ki bu yukarıdan kutsal bir parça demektir, size kendinizinkinin tersi bir durumdan bir referans noktası verilmiştir. Bu noktada siz bunu kalbiniz ile karşılaştırabilirsiniz ki bu, sizin bütün niteliklerinizdir ve siz bunları kendinizden tamamen zıt olan bir durumdan gelen bir nokta ile karşılaştırın, dış gerçeklikten gelen bir nokta ile – ve o verme düşüncesidir. Sonrasında zaten karşılaştırma yapabilirsiniz ve ne ile eşitleme ihtiyacı duyduğunuzu öğrenebilirsiniz veya neye çekildiğinizi. Kişi bunu yapma imkânını almadan önce basitçe tek bir doğa içinde yaşar, kendi doğasının, bir hayvan gibi.

Yalnız insanlar bu iki durumun arasında yaptığını fark edebildiği zaman bazı şeylerin yanlış olduğunu hissederler, bir şeylerden rahatsız olurlar. Kişi bunun ne olduğunu bilmez ve bu dünyada buna bir cevap bulamaz, çünkü bu nokta dış gerçeklikte yerleşmiştir ki orası daha yüksek bir seviyededir. Öyleyse insanlara zaten içlerinde olan bu iki nokta verildiği andan itibaren, buna göre sormaya başlarlar ve istemeye ve o andan itibaren, onların bir seçimi var olarak düşünülür.

Başka bir nokta edindiğiniz an, manevi dünyadan dış bir nokta, yukarı dünyadan, siz belirli bir doğrultuda çekilirsiniz ve bunu araştırmak ve ileri gitmek zorundasınız. Siz kaderini değiştirebilen az sayıdaki insanlardan biri olursunuz. Bu noktayı almamış olanlar ise kaderlerini değiştiremezler.

Kalpteki noktayı uyandırmak mümkün mü? Kalpteki nokta herkeste var ve eğer bu enkarnasyon içinde gelmez ise, o sonraki enkarnasyonda uyandırılacaktır. Bizimle de olduğu gibi, beş ya da on enkarnasyon öncesinde ben gerçeği değiştirmeyi arzu etmemiştim ve onunla dengede olmayı, ve bilinmeyen bir şeye gelişmeyi, maneviyatta. Ama nokta ortaya çıktığı andan itibaren, ben bunu arzuladım. Çocukları veya genç insanları almak ve daha ortaya çıkmadan önce onların içinde bu noktayı uyandırmak mümkün mü? Neredeyse imkânsız. Bu demek oluyor ki içlerindeki bu nokta uyanana kadar insanlar reenkarne olmak zorunda.

 

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,096