e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

13. Mektup

1925, Varşova

Dostum, mumun sonsuza kadar yansın,

Hasret dolu kalbinden yazdığın mektubunu aldım. Benimle yazı aracılığı ile konuşabilirsin.

Mısır sürgünüyle ilgili yazdıklarına şaşırdım; bu bilinen bir şey, “Yakardılar, yakarmaları Tanrı’ya ulaştı.” Sonra “Ve Tanrı bildi.” Eğer sürgünde Yaradan bilgisi yoksa günahtan arınma imkânsızdır. Ve sürgünü bilmenin kendisi kurtuluşun nedenidir, o halde neden kurtuluş zamanında sürgünden bahsediyorsun?

Gerçek yolunu gösterecektir, pişman olan pişmanlığını ifşa eder. Kendini tutmaz ya da saklamaz. Gerçekte hepinizi birden hissediyorum, sizin için bugün yarınla yer değiştirmiş ve “şimdi” yerine “sonra” diyorsunuz. Buna bir çare yok fakat bu yanlışı ve bozukluğu anlamaya çalışmak gerek— Yaradan tarafından kurtarılan kişi, yalnızca bugün kurtarılmaya ihtiyacı varsa kurtarılır. Yarını bekleyen kişi Allah korusun kurtuluşunu yıllar sonra elde eder.

Bu sana dost sevgisinde çalışma ricamı ihmal ettiğin için oldu, sana her şekilde açıkladığım gibi bu çare tüm hatalarını düzeltmen için yeterlidir. Ve eğer cennete yükselemezsen o zaman sana yeryüzü için çalışma veririm. Neden bu çalışmaya ekleme yapmıyorsun?

İçindeki büyük şifaya rağmen bilmelisin ki, gruptaki herkesin içinde kutsallığın pek çok kıvılcımı var. Tüm kutsallık kıvılcımlarını kardeşler olarak sevgi ve dostlukla bir yere topladığınızda, bir süre için kesinlikle yaşamın ışığından kutsallığın çok yüksek bir seviyesini edinirsiniz, ben bundan tüm dostlara mektuplarımda bahsetmiştim.

Ayrıca benden aldığınız mektupları diğer dostlara da göstermenizi rica etmiştim, sen de öyle yapmalısın. Bugünden itibaren anlamak ve duymak için beni test et, en azından elinden geleni yap, çünkü sonra “Tanrı sana Hazinelerini açacak.”

.’ya kendisi için çalışması gerektiğini söyle. Benimle yazışsa ne kaybeder? Kendini neden benden saklıyor? Dostlarının hatalarını değil erdemliğini görmesi ve “sevgi tüm günahları örter” gerçek olana kadar, gerçek sevgide bir araya gelmeleri için çabalamasını ondan rica ediyorum. Dostlara gönderdiğim tüm mektuplara bakmasını sağla ve “Aylaklık ekmeğinden fazlasını yemesine izin verme.”

ve … nerede? Uzun zamandır onlardan tek kelime bile almadım. Onlara söyle her ne olursa olsun, “Kurtuluşu bekliyor musun?” unutmamak için dostlarının elbiselerine tutunup, mektuplarını ihtiyaç duydukça okusunlar.

Eğer kurtuluşu bekliyorlarsa, bu “Yaradan’ın onlardan istediği çalışma bu mu?” diyecekleri için olabilir mi? Eğer dostlardan birinin hayatını kurtarmam gerekseydi, kesinlikle senden daha çok çalışırdım.

Dolayısıyla, dünyanın kralına para ve hediyeler ver, kralın kızıyla ödüllendirilirsin, Tanrı’nın kurtuluşu bir göz kırpması gibidir.

Yehudi

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,075