e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > İnanç, Doğa Üstü Olarak Kabul Edilir

İnanç, Doğa Üstü Olarak Kabul Edilir

Not 176

İnanç “doğal olmayan bir şey” olarak adlandırılır, çünkü mantık üstündedir. Mantık içinde “doğal” olarak adlandırılır ve insanın içinde, anlayabileceği ve hissettiği şeyi yapabileceği şekilde damgalanır.

Musa’ya “mantık üstü inanç” ve Korah’a “mantık” denir, bilgelerimizin “Korah akıllıydı” dediği gibi. Dolayısıyla Korah’ın günahı, Yaradan’a değil, Musa’ya karşı çıkmasıydı. Korah, Musa’nın uydurduğunu ve Yaradan’ın ağzından konuşmadığını söyledi.

Bu yüzden günah çok ağırdı, çünkü onun görüşü inanç yoluna aykırıydı. Bu yüzden Musa, Yaradan’dan onu da mantık ötesi bir biçimde cezalandırmasını istedi, tüm İsrail’e; çalışmanın, ödülün yanısıra cezanın da tamamının mantık ötesi olduğunu göstermek için.

Ödülün mantık ötesi olması ile ilgili olarak, bu “çaba gösterdin ve buldun” şeklindedir. Yani, bir kişi kendini cennetin krallığının yükünü kabul etmeye zorladıktan sonra, başaracağını hiç düşünmediği şeylerle ödüllendirilir. Bu yüzden buna “bulma” denir, kişi bunu hiç düşünmediği için. Bu yüzden, bu ona kayıtsızca geliyor olarak kabul edilir, bilgelerimizin söylediği gibi, sanki o bulmuş gibi (Sanhedrin 97a).

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,102