e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Firavun İnsanları Gönderdiğinde

Firavun İnsanları Gönderdiğinde

Not 382

BeShalach Tav-Shin-Mem-Aleph, Ocak 1981

Ve sonunda Firavun insanları yolladığında, Tanrı onları Filistin toprağı yolundan götürmedi, zira orası yakındı, çünkü Tanrı “İnsanlar savaşı gördüklerinde fikirlerini değiştirebilirler ve Mısır’a geri dönebilirler,’ demişti.’’ Bu yüzden Tanrı insanları çöl yoluyla Kızıldeniz’e sürdü.”

Bunu mevcut gerçekliğe göre yorumlamalıyız. Kişi hakikat yolunda yürümek istediğinde, her biri “Neden?” diye sorar.

Ve sonunda Firavun insanları gönderdiğinde” sözünü yani bütün olarak beden “Firavun” olarak adlandırılır ve kişi insanların çıkmasına izin vermeyi seçmelidir, yani tüm kuvvetler ve düşünceler Yaradan’ın olacaktır ve onun kontrolünde olmayacaktır. Bu onun tüm kuvvetlerinin bedene hizmet edeceği ancak kişinin onları Yaradan’ın uğruna kullanacağı anlamına gelir.

Yaradan neden onların kutsal toprağa yürümelerine izin vermedi -Yaradan’ın kutsal babalarımıza toprağın mirasını vermeyi vaat ettiği, süt ve balla akan bir toprağa- en uzak yol vasıtasıyla ve onlara yakın yolu vermedi, “Ve Tanrı onları Filistin toprağı yoluyla sürmedi, çünkü yakındı.” yazıldığı gibi.

Yakın” ve “uzak”, akla yakın olan, aklın yapmayı onayladığı anlamına gelir. Ayrıca, bu kalbe yakın olmalı, kişinin kalbine denk gelmelidir, yani alma arzusunun hissettiği kendi yararınadır, günahtan önce Adam HaRişon ile olduğu gibi, incelemenin “Panim Masbirot’a Giriş”te yazıldığı gibi acıyla ve tatlıyla olduğu zaman.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,288