e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ödül ve Ceza

Not 62

Çalışmada, bu dünyada ödül ve ceza kullanırız. Bir sonraki dünyada, var olmasına rağmen bunu kullanmayız. Ancak genel halk, ödül ve cezayı öncelikle bir sonraki dünyada kullanır, bu dünyada ödül ve cezayı kullanmaz.

Ödül” haz, “ceza” acı demektir. Kendi iyiliği için çalışan genel halk için, bir sonraki dünyanın ödülünü ve cezasını kullanırlar çünkü sadece bir sonraki dünyada, Tora ve Mitzvot’u [emirler] uygulamanın hazzını ve Tora ve Mitzvot’u uygulamamanın ızdırabını hissedeceklerdir. Bu dünyada, Tora ve Mitzvot’u uygulamaktan haz veya ızdırap hissetmezler ya da tam tersinden. Bu nedenle sadece bir sonraki dünyaya ilişkin kullanmalıdırlar.

Ancak bireysel şekilde çalışanlar, Yaradan’a inanmazlarsa ceza hissederler yani inançları olmadığı için ızdırap çekerler. Ayrıca haz, yani Yaradan’ın bu dünyayı iyi ve iyilik yapar tutumu içinde rehberlik ettiği inancını, “bu dünyada ödül ve ceza” denen ödüllenmeyi edinirler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,087