e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

80- Arka Arkaya Hakkında

Duydum

Panim ve Ahor (yüz ve arka).

Panim, almanın mükâfatı veya ihsan etmenin mükâfatı anlamına gelir.

Karşı çıkmaya Ahoraim (arka) denir, hem almamak hem de vermemek manasına gelir.

Bu sebepten, çalışmanın başında kişi Ahor-be-Ahor (arka arkaya) durumundadır, çünkü o hala kendi arzularını alma aracı olarak kullanmaktadır. Eğer kişi bolluğu bu kaplara uzatırsa, karşıt değerler içinde olduğundan ışığı lekeleyebilir, çünkü Işık kökten gelmektedir ve kök sadece ihsan eder.

Bu sebeple daha aşağı seviyede olanlar, Ahoraim denen İma’nın Kelim’ini kullanırlar. Yani lekelememek için almak istemezler. Ve Yukarıdaki nedenle, Dağıtan da onlara ihsan etmez, ışıklar, aşağıdakiler onları lekelemesin diye kendilerini korurlar. Ahor-be-Ahor denmesinin nedeni budur.

Birçok yerde yazılı olan “her nerede bir yoksunluk varsa, orada Klipa için emiliş vardır.” Bunun nedeninin, bu yerin henüz Aviut’tan temizlenmemiş olmasıdır diyebiliriz. Yoksa üst ışık, asla kesilmediğinden Işık mükemmeliyet içinde aydınlatacaktır. Eğer Masah ile ıslah olmuş bir yer olsaydı, üst ışık hemen oraya yakalanırdı. Ve eğer hala yoksunluk olan, yani üst ışığın olmadığı bir yer varsa, orada kesinlikle sorgulanması gereken ve tamamen alma arzusuna tutunmuş bir Aviut vardır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,072