e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

80- Arka Arkaya ile ilgili olarak

Duydum

 

Panim ve Ahor [ön ve arka].

Panim [yüz/ön] bolluğun alınması veya bolluğun ihsan edilmesi anlamına gelir.

Olumsuzlama ise Ahoraim [arka/sırt] olarak adlandırılır ve ne alma ne de verme anlamına gelir.

Dolayısıyla, çalışmanın başlangıcında kişi Ahor be Ahor [sırt sırta] durumundadır çünkü henüz alma arzusunun Kelim’ine [kaplarına] sahiptir. Kişi bu Kelim’e bolluğu yayarsa, ışığı lekeleyebilir, zira ışıklar Kök’ten geldiği ve Kök sadece ihsan ettiği için değer olarak zıt kabul edilir.

Bu nedenle, aşağıdakiler Ahoraim denilen İma Kelim’ini kullanırlar, yani lekelememek için almak istemezler. Ve Kaynak da yukarıdaki nedenden dolayı onlara ihsan etmez, çünkü ışıklar kendilerini korurlar, böylece alttakiler onları lekelemezler. Bu yüzden buna Ahor be Ahor denir.

Birkaç yerde yazılı olan “Nerede bir eksiklik varsa, Klipa emzirir” ifadesini açıklamak için, bunun nedeninin bu yerin hala Aviut’tan [kalınlık] arınmamış olması olduğunu söyleyebiliriz. Aksi takdirde, üst ışık asla durmadığı için ışık tam olarak aydınlatırdı. Eğer bir Masah [perde] ile ıslah edilmiş bir yer varsa, üst ışık hemen oraya tutunur. Ve orada bir eksiklik, yani üst ışığın yokluğu söz konusu olduğundan, orada kesinlikle tamamen alma arzusuna tutunmuş olan Aviut anlayışı vardır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,077