e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Keter’de Masah [Perde] Yoktur

Keter’de Masah [Perde] Yoktur

Not 445

Birkaç yerde Keter’de Masah olmadığı, bu yüzden tamamen saf olduğu için Zivug [çiftleşme] yapabileceği söylenmiştir. Öyleyse, neden yeni Partzuf MA’da Keter olarak adlandırılan Behina Hey’in bir Masah’ı olduğunu yazdı. (Bkz. Panim Meirot)

Daha sonra, o ortaya çıktı, vb. ve ikinci Behina’da, on Sefirot seviyesi olan Gevura’nın Meleh’i, Hohma de Bina’ya ulaşır. (Bkz Panim Meirot) Sadece Bina’ya kadar yazılması gerekirmiş gibi görünüyor.

Alef-Vav-Kaf-Lamed Mem-Sameh-Peh-Reş-Tav’ın Kelim’i [kapları], Gadlut’ta [büyüklük/yetişkinlik] iken, sonra aşağıda, Bet-Dalet-Kof Het-Yod-Hey’in Kelim’i, Ketarim [Keter’in çoğulu] sağ ve sol olmak üzere iki çizgide durur. ZA, Hesed ve Netzah’ta duran Behinot’un [anlayışların] geri kalanı dışında, Gevura’nın Hesed’indedir. ARİ, Ketarim’in bile Hesed ve Netzah’da durduğunu açıkça yazar. (Bkz. Panim Meirot).

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,092