e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Yatağın Anlamı

Not 169

Yatağın bacakları, ki onu yatağın bacaklarına bağlayacakları zaman Yaradan’ın onları çağırdı.

Mitah’a [yatak], önemde yani inançta Matah [düşük] denir. Bilgelerimiz, onların Musa’nın yatağını taşıyan melekleri görünce buzağı yaptığını söyledi, yani Musa’nın inanç niteliğinin aralarında düşük olduğunu.

Yatağın bacakları”, üzerine yatağın yerleştirildiği şey anlamına gelir. Tıpkı bir masanın bacakları üzerinde durduğu gibi, bir yatak da bacakları üzerinde durur.

Raglaim [bacaklar]; faydaları, ihsan etmek için çalışmaya değip değmediğini görmek istediklerinde, Meraglim [casuslar/casusluk] olarak kabul edilir. Mantık buna değmeyeceğini savunur, böylece mantık ötesi olan bu inancı üzerine koymak için yer vardır.

Bu adağın bağlandığı bacakları üzerine yerleştirilen yatağın anlamıdır, yani bu Yaradan’a yatağın bacakları aracılığıyla yaklaşacakları anlamına gelir, yatağı aldıkları yer, yani “mantık” olarak adlandırılan önemin üzerine yerleştirilen düşük önem.

Bu, Malhut adı verilen onuncu ayın onuncu günü idi ve ayın onuncu günü, onlar cennetin krallığını üstlendiler. Bu aşağıdan bir uyanıştı ve bununla kurtuluş ışığıyla, yukarıdan bir uyanışla ödüllendirildiler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,083