e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Üstteki ve Alttaki

Not 132

Edinen birinin Kelim’i [kapları] ve veren birinin Kelim’i. Üstteki veren, alttaki ise edinendir. Alttakinin Eynaim’de [gözler] sahip olduğu Masah’a [perde], “gözlerin kapatılması” denir, bu yüzden üstekinin de Galgalta ve Enayim’den daha fazlasına sahip olmadığını görür. Buradan, alttakinin Masah’ının üst olanı örttüğü sonucu çıkar.

Üstteki, üsttekini alttakine kapatan Masah’ı verdiği zaman, yani Masah’ı kendisinden kaldırıp, onu aşağıdakinde bıraktığı zaman, bu yolla alttaki Gadlut’u (yetişkinlik / büyüklük) edinir

Sonuç olarak, üsttekinin alttakinde bıraktığı Masah’ı ve gizliliği, o sırada alttaki, üsttekinde hiçbir gizlenme olmadığını görür. Daha önce gizliliği kim yaptı diye sorar. Sadece üst olanın kendisidir. Bu, üst olanın, Masah’ı alttakine vermesi olarak düşünülür. Şimdi üstte olanın kendisini, onun öneminin gizliliğinden ayırdığını görür.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,296