e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

İnancın Nedeni

Not 224

İnancın nedeni, Tanrısallığın ifşası ve Şehina’nın [Kutsallık] aşılanmasıyla ödüllendirilmekten daha büyük bir haz olmamasıdır.

Bir kimsenin tüm bunları ihsan etme amacıyla alabilmesi için, hiç bir haz hissetmediği halde Tora ve Mitzvot [emirler] ile meşgul olduğu bir gizlilik ıslahı vardır. Buna “ödül almak için değil” denir. Kişi bu Kli’ye [kap] sahip olduğu zaman, gözleri yakında Yaradan’ın yüzünü karşılamak için açılır.

İçinde haz için Yaradan’a hizmet etmenin faydalı olduğuna dair bir arzu uyandığında, kişi hemen gizliliğe düşer. Bu ölüm olarak kabul edilir, yani kişi daha önce hayata bağlıydı ve bununla, sadece inancın gücü sayesinde ödüllendirilmişti. Bu nedenle, şimdi ıslah olup bir kez daha inançla çalışmaya başladığına göre, artık hayat nefesini geri alır. O sırada, “Ruhumu merhametle iade ettiğin için sana teşekkür ederim” der.

Bu, tam da mantık üstü inanç yoluyla çalışmayı bir kez daha üstlendiği zamandır. Gizliliğe sahip olduğunda, “Senin inancın büyüktür” der. İnanç o kadar büyüktür ki, kişi onun aracılığıyla ruhu bir kez daha alır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,125