e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Derslerden Notlar > Son Islah (Gimar Tikun)

Son Islah (Gimar Tikun)

Kişi ıslahını bitirdiği zaman, son dereceye gelir, tüm ıslahının sonuna; “Gimar Tikun.”

Bunu takip eden dereceye “Mesih” denir – yani “kefaret” eden denir (borcunu ödeyen ve alan kişi). Kişinin bu dereceden aldığı ışık o kadar güçlüdür ki kişinin doğasını ıslah etmesine yardımcı olur, tabiatıyla doğduğu egoizmini ihsana çevirir ve “taştan kalbi” “canlı kalbe” çevirir.

Bu aşamada kişi Yaradan’la bütünleşmenin hat safhasına gelir ve buna 7. , 8. , 9. ve 10. bin yıllar denir. Baal HaSulam’ın şöyle yazdığı gibi, bu dereceleri bu dünyada yaşarken edinenler var.

Zohar da ki “Kabalist Çiya’nın gördüğü” ile ilgili bir makalede Raşbi’nin vefatından sonra öğrencisi Kabalist Çiya neden hocasının son dereceye, Gimar Tikun’a” ulaşamadığını anlayamamıştır.

Bunun cevabı aynı makalede verilmiştir: kişisel ve genel son ıslah vardır. Erdemliler kişisel son ıslahlarına ulaşmalarına rağmen, ancak tüm insanoğlu ruhlarını ıslah ettikten sonra Yaradan’la bütünleşmenin o en yüce derecesi edinilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,080