e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1216 – Koronavirüs, Doğa ve İnsanlık

Yeni Hayat 1216 – Koronavirüs, Doğa ve İnsanlık

Oren Levi: Merhaba. Bize katıldığınız için teşekkürler. Kabalist Dr. Michael Laitman ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Yeni Hayat serisinin bir yenisi ile karşınızdayız. Merhaba Dr. Laitman.

Dr. Laitman: Herkese Merhaba

Oren Levi: Sayı 1216 ve ben bugün Dr. Laitman’a evde, kapandığımız, izole olduğumuz şu günlerde gelen sorularla geldim. Bazen tartışmalarımız oluyor, hislerimiz, diyaloglarımız. Bugün Dr. Laitman’la bunları paylaşacağım. Harika olacak. Bize katılın.

Dinleyin, bir tartışma yaptık. Korona ile ilgili olan biten tüm her şeyi anlamaya çalışıyoruz ve bu çok karmaşık gerçeklik evde kalanlar için tam orada. Kim ne diyor konusuna hiç girmeyeceğim bile, bunun bir önemi yok. Sadece farklı fikirleri sunacağım ve sizin fikirlerinizi duymak istiyorum. Evde kalan aile üyelerimiz arasında, Tanrı’nın, insanlar kötü olduğu için, Koronavirüs’ü bir ceza olarak gönderdiğini söyleyenler var. “Hayır, bu doğru değil. İnsanlık doğayı yok etti, bu nedenle Koronavirüs, Doğa’nın insanlığa bir darbesi” diyenler var. Bir de şöyle söyleyenler var ki, şahsen ben bu fikre daha yakınım. Tanrı’nın veya Doğa’nın bizi cezalandırdığı ile ilgili olan bu söylemlerin ise doğru olamayacağını düşünüyorum. Çünkü bir şey olduğunda ve siz bu şey sebebi ile acı çektiğinizde, bundan mustarip olduğunuzda, tıpkı şu an Korona yüzünden acı çekmemiz gibi, bunu, sizi, neler yaşadığınızı, tüm psikolojik süreçlerinizi hisseden ve size kendinizle ilgili geri bildirim veren biriymiş gibi hayatla, doğayla veya dünyayla ilişkilendiremezsiniz.

Bir salgın olduğunda ki geçmişte birçok salgın yaşadık, yapabileceğimiz şeylere odaklanmak, o salgına en doğru yanıtı vermektir.

İnsanların daha iyi olmaları, bu kesinlikle, kesinlikle çok iyi. İnsanların Dünya’yı yok ediyor olması, bu da kesin fakat dini siteme göre de Tanrı’nın veya Doğa’nın bizi yaptıklarımız yüzünden cezalandırdığına dair ne bir bağlantı ne de bir geri bildirim var! Hiçbir geri bildirim yok! Siz bu konulara nasıl bakıyorsunuz? Bunun hakkında konuşmak istiyorum.

Dr. Laitman: Doğanın insanları cezalandırmasıyla Tanrı’nın insanları cezalandırması arasındaki farkı anlamıyorum. Fark nedir?

Oren Levi: Bu yaklaşımların her ikisinin de yanlış olduğunu düşünüyorum, çünkü Doğa veya Tanrı, adına ne derseniz deyin ne yaptığımızı fark edip karşılığında bize Korona darbesini yollayan, bizden üstün bir Güç açıklaması oldukça çocuksu geliyor bana.

Dr. Laitman: Neden olmasın? Belli bir sistemle çalışıyorum ve bu sistemi etkilediğimi düşünelim diyelim yanlış bir şekilde, kötü bir şekilde, sistemin bana yanıtı da bu doğrultuda oluyor ve daha sonra yanıt verdiğini hissediyorum, sonra aradaki bağlantıyı kuruyor yanıtın kaynağıyla ilişkilendiriyorum.

Oren Levi: Arabamı sürüyorum. Mobileye’ım var. Mobileye, elektronik gözü olan küçük bir alet. Bir şeye fazla yaklaştığımı görünce bip sesi çıkarıp beni fazla yaklaştığım konusunda uyarıyor. Bunu anlayabiliyorum. Belirli bir şey yapıyorum, sistem bunu sensörler aracılığı ile fark ediyor ve bana geri bildirimde bulunuyor. Bunun, insanların o veya bu şekilde davranış biçimleri ile nasıl bir bağlantısı var?

Dr. Laitman: O bahsettiğin Mobileye’ların milyonlarcasını birbirine bağladığını düşün, o zaman genel doğayı hissedeceksin.

Oren Levi: Şunu sormak istiyorum, sizin algılamanıza göre Korona virüsün gelmesinin nedeni ne?

Dr. Laitman: Doğal karşılık bu.

Oren Levi: kimden?

Dr. Laitman: Doğadan! Neye karşılık? Bize, iyice vahşileştiğimiz, kötü davrandığımız için!

Oren Levi: Doğa bu şekilde davrandığımızı nereden biliyor?

Dr. Laitman: Doğa’nın bir sistemi, bir programı var. Kuralları, yasaları var.

Oren Levi: Doğada var bu yasa, bu program nedir?

Dr. Laitman: Her bir parçasını geliştirmek. Ta ki iyi duruma ulaşana kadar!

Oren Levi: Evrim programı?

Dr. Laitman: Evet evrim ve ta ki iyi duruma ulaşana kadar, doğanın tüm parçalarının kendi aralarında bir bağ kurmaya, denge kurmaya gelecek, bunların hepsi okulda öğrendiğiniz fizik yasalarına göre olacak ve tüm doğanın dengeye doğru çekildiğini göreceğiz. Doğa dinlenmeye çekiliyor, ta ki dinlenene kadar.

Oren Levi: Peki. Yani, program bu.

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Diyelim ki ben bir insanım. 2020 yılında İnsanlık olduğumu varsayalım, öyle ya da böyle bir şekilde çalışıyoruz. İkimizin arasında, insanlar, ülkeler, milletler arasında, içinde yaşadığımız ekolojik sistem ve bizim aramızda. Adına Doğa dediğiniz bu sistem nasıl hissediyor? Nasıl hissediyor ya da hissetmiyor? Yaptıklarımızı nasıl kavrayabilir ve yanıtlar veya yanıtlamaz? Biraz çocukça görünüyor. Sanki Doğa tüm gün bir mahkeme salonunda elinde bir defter, oturup “oh bugün hiç iyi davranmadı veya bugün Israil’in davranışları hiç hoş değil”, “Dünya’da çok fazla pislik var bu yüzden onlara biraz tokat atacağım” diyormuş gibi. Yani, bu biraz çocukça görünüyor, anlatabiliyor muyum?

Dr. Laitman: Hayır, bunu her sistemde yapabilirsin. Nasıl? Bilgisayarınızdaki programları biliyorsunuz, onlar da böyle. Böyle yaparsanız, bu olacak. Öyle yaparsan, öyle olacak. Bunun gibi!

Oren Levi: Buna algoritma deniyor çünkü bilgisayarlar var…

Dr. Laitman: Bilgisayarlarda algoritma deniyor.

Oren Levi: Eğer’i tanımlayan bir program var o zaman.

Dr. Laitman: Evet, yazdığınızda veya… Ama doğada zaten bu şekilde.

Oren Levi: Öyleyse, doğada böyle bir program var? Soru bu.

Dr. Laitman: Elbette! Bekle bir dakika! Evrenin milyarlarca yıldan beri var olduğundan bahsediyorsak ve bu evren şu anda tanımadığımız mutlak yasalara göre gelişiyorsa, neden bunun doğa olarak tarif edilen yasalar olmadığını söylüyorsun? Bunu nasıl söyleyebilirsin? Sonuçta sen Doğanın bir parçasısın ve daha nerede olduğunu, ne için var olduğunu bile bilmiyorsun? Sadece bir şekilde yakınlarında, yanında kim var onu keşfediyorsun, beşikteki küçük bir bebek gibisin, etrafındaki şeyler hakkında biraz bir şeyler biliyorsun hepsi bu! Ancak, beşiğin dışında, odada, evde, Dünyada neler olduğu hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Öyleyse, en azından sizi nasıl saptıracak ve hayatınızı çok kötü, çok korkunç yapacak sonuçlara varmayacaksınız?

Oren Levi: Hayatın korkunç bir hale geldiği şüphesiz. Sanırım Korona’nın bizi içine soktuğu kadar kötü bir yaşamı hayal bile edemezdik.

Dr. Laitman: Bunu Korona yapmadı, siz yaptınız!

Oren Levi: Ne demek istiyorsunuz, ben mi yaptım?

Dr. Laitman: Siz, insanlar! İçinde bulunduğunuz sisteme hiç dikkat etmiyorsunuz ve her şeyi yok ediyorsunuz. Bize güzel bir dünya verildi ama ona ne yaptığınıza bir bakın. Bir de şimdi bak, Korona vahşi kuvvetlerinizi doğada kullanmanızı nasıl engelliyor. Hava daha temiz.

Oren Levi: Yani, siz de yeşil organizasyonların çevreyle ilgili görüşlerini sürdürüyorsunuz.

Dr. Laitman: Hayır. Her insanın nerede olduğunu bilmesi gerektiğini, Doğa yasalarının kendi üzerinde, çevresi üzerinde nasıl işlediğini, şu anda da kendisini nasıl yaktığını bilmesi gerektiğini, Doğanın bütünleşik bir parçası olduğu için bu yaşamda, Dünya’da, doğa ile uyumlu bir şekilde olmasının ne kadar iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak böyle ilerlenir. Bu her şeyi yok etmiyoruz demek değil. Neler yaptığımıza bir bak. Okyanuslarda plastikle dolu olmayan bir yer yok. Bir yerin, bir hava molekülünün ne kadar temiz olduğunu bilebilirsin. Bir ormana veya Amazon Ormanları’na girsen her yerde insanın doğayı nasıl tahrip ettiğini göreceksin!

Oren Levi: İnsanoğlu Doğayı yok etti, bu nedenle Doğa, insanı cezalandırıyor dediniz

Dr. Laitman: Hayır.

Oren Levi: O zaman ne?

Dr. Laitman: Bu doğal bir yanıt, bir ceza değil! Doğanın “oh ben ya da biz” diyen bir beyni olduğunu söylemiyorum ayrıca bizim kötü, egoist eğilimlerimize göre çalışan bir beyni yok doğanın, biz doğa üzerinde böyle çalışıyoruz ve doğa da bize karşı işte böyle çalışır.

Oren Levi: Anlamak istiyorum, Dünya’yı yok ettik ve bu kesinlikle iyi değil, beni ikna etmene gerek yok. Bu oldukça anlaşıldı. Benim sorum biraz daha farklı. Dünya’yı bir kenara koyalım. İnsanlar hakkında konuşmak istiyorum. İnsanlar, milletler, ülkeler. Dünyamızda şu anda ülkelerdeki birçok sistemi uyuşturan çok sayıda egonun olması, burada, İsrail’de de çok fazla görüyoruz ya da en azından Korona’dan önce görüyorduk, ülkeler arasında ekonomik, ticaret ve sanayi açısından mesafe oldukça fazla …

Dr. Laitman: Bir Dünya savaşına girmeye çok yakındık, Korona’ya teşekkür edin.

Oren Levi: Doğru, şimdi bana insanlar arasındaki ilişkilerden, daha önce bahsettiğiniz bu yaygın davranıştan bahsedin. İnsan ve insan arasındaki, insan davranışı hakkında konuşmak istiyorum, insanların birbirlerine iyi davranmaları gerçeği. Bunun aynı zamanda Doğanın sistemi, tüm bu algılayıcılar, evrim ve geliştirdiği yasalarla bir ilgisi var mı? İnsanların insanlarla olan ilişkileri ile Doğa ile olan ilişkileri arasında bir bağlantı var mıdır, eğer varsa, bağlantı nedir?

Dr. Laitman: Bence bir bağlantı var. Aynı kuvvetler. Mekanik, elektronik, elektromanyetik seviyede kuvvetler var ve hepsi biyolojik bedenler arasında çalışan daha yüksek kuvvetler, diyelim aralarında var olan virüs, bu virüsün düşüncelerde, arzuların içinde işleyen güçleri var. Birbirlerinin düşüncelerini hisseden insanlar var. Birbirlerinin arzularını hisseden insanlar var. Bunlar güçlerin birleşimi, birlikteliği yalnızca daha keskin ve hassas.

Oren Levi: İnsanların düşüncelerinin doğa sistemi üzerinde etkisi var mı?

Dr. Laitman: Elbette! Hepimiz doğanın sisteminin içindeyiz.

Oren Levi: Etkisi nedir ve bir geri bildirim var mı?

Dr. Laitman: Elbette, tıpkı diğer kanunlarda olduğu gibi. Bir şeye bastığımda, bir yanıt alırım. Bir darbe vurduğumda mutlaka bir yanıt alırım ve aldığım yanıt ile bu darbeyi oldukça güzel bir şekilde ilişkilendiririm. Bağı kurarım. Bir düşün! Doğru mu yanlış mı? Hep birlikte gerçeklik denilen büyük bir topun içindeyiz ve güçlerimizle üzerinde çalıştığımız ölçüde bir yanıt alırız.

Oren Levi: Yani, insanın belirli bir eylem yaptığında, belirli bir şey düşündüğünde bu belirli bir yoldan bir şey ile bağlantılıdır ve tüm bu seviyelerde insanın yaptığı eylemin bu Doğa sistemi üzerinde etkisi olduğu gibi sonuç olarak da bir tepki vardır diyorsunuz.

Dr. Laitman: Her nedenin bir karşılığı var. Doğa sistemi kendi dengesini sürdürmek istiyor.

Oren Levi: Şimdi sorum denge ile ilgili. İnsanların yoldan çıktığını ve hep birlikte Doğa’yı yok ettiğini belirttiniz ve şimdi de sistemin buna karşılık yanıtının Koronavirüs formunda ortaya çıkmasından bahsettik. Bunu biraz açmak istiyorum. Diyelim ki yarın, dünyadaki tüm insanlar, tüm uluslar yanlış yolda gittiğimize karar veriyor, Dünya’yı yok ettik, tüm ekolojik çevreyi yok ettik, karşılığında da bu geri bildirimi aldık, diyelim mesajı aldık, bundan sonra çevreyi kirletmeyi, Dünya’yı yok etmeyi bırakacağız. Mümkün olduğunca çevreye duyarlı olmaya çalışacağız. Bu, sizin algılamanızla Doğa’dan daha fazla darbenin, Korona veya herhangi başka bir mikrop formunda, gelmeyeceğini garanti edecek mi?

Dr. Laitman: Evet, ama doğayı yok etmememiz yeterli değil. Bizlere başka ne gerekiyor? Bunun yanında aramızda, düşüncelerimizde ve arzularımızda uyum içinde olmamız gerekir.

Oren Levi: Bu uyum, arzular ve düşünceler nelerdir?

Dr. Laitman: Hem düşüncelerde hem de arzuda birbirine zarar vermemek

Oren Levi: Bunun gelecek salgınları önlemeye nasıl bir bağlantısı var?

Dr. Laitman: Çünkü hepimiz, cansız, fiziksel sonra biyolojik ve zoolojik seviyenin güçleri seviyelerinde birbirimize bağlıyız, ayrıca biz insanlar tüm düşünce ve arzular seviyesinde birbirimize bağlıyız.

Oren Levi: Şimdi size tüm bunlardan ne anladığımı anlatacağım siz de bana bu algımın mistik mi ya da bir hayal mi olduğunu söyleyin lütfen. Şöyle anlıyorum. İnsanlar eylemleriyle, düşüncede, arzularında birbirlerine zarar vermemeye başladıklarında, Dünyayı, insanlar, uluslar, devletlerarasındaki tüm sistemleri ya da ilişkileri kaplamış olan kötülükten temizledikleri anlamına geliyor. Diyelim ki bu mümkün, diyelim bir parça da olsa mümkün, bunun bir sonucu olarak, Doğa sisteminden olumlu bir yanıt alacağız. Söylediğiniz tam olarak bu mu?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Bu kulağa biraz, hatta belki bir hayli mistik geliyor.

Dr. Laitman: Neden?

Oren Levi: Neden öyle anlatayım?

Dr. Laitman: Hayır. Bunu bilimsel ve %100 doğru olarak tanımlarım.

Oren Levi: Bana şöyle demiştiniz, kafanda ve burada, kalbinde bir değişiklik yap.

Dr. Laitman: Olanı, bir şeye bağlayabilmem, bir şey ile ilişkilendirebilmem için çalışmaya ihtiyacım var misal balta girmemiş bir ormandan geldin, yanına elektrikli ampul koyduğumda, onu söndürürsün, değil mi?

Oren Levi: Evet

Dr. Laitman: Ampul sana sanki senden çok üstün, senin doğanın çok üstünde bir şey gibi görünür.

Oren Levi: Doğru.

Dr. Laitman: Senin anlayışının üzerinde!

Oren Levi: Evet.

Dr. Laitman: Yani o zaman mistik olduğunu söyleme, senin algının üstünde.

Oren Levi: Tamamen üzerinde! Anlamak istediğim de bu! Bu benim algımın üzerinde ve sizden bunu bana açıklamanızı istiyorum. Hatta siz açıklamaya başlamadan önce sorumu tam olarak açıklayabildiğimi anlamak istiyorum. Tam olarak, mistik ve yanlış anlaşılmış görünen ne? Bunu anlamak istiyorum bir de bana bunun nasıl bilimsel olduğunu açıklayın. İnsanların düşünceleri, insanların düşüncelerindeki değişiklikler, insanlar arasındaki ilişkilerdeki değişiklikler ve algınız doğadan olumlu bir geri bildirim getirecek, öyle mi?

Dr. Laitman: Veya olumsuz!

Oren Levi: Veya olumsuz derken buradaki olumsuzu birbirlerine zarar vermeleri olarak mı tanımlıyorsunuz?

Dr. Laitman: Birbirlerine fayda sağlıyorlar.

Oren Levi: Peki, tamam. Diyelim şimdiye kadar bir sürü insan bir sürü ulus hakkında birçok olumsuz düşüncelerim oldu şimdi diyorum ki, hatta Dr Laitman diyor ki “Bak, düşüncelerini ve diğer insanlara yönelik arzularını geliştirirsen, olumlu bir yanıt alırsın.” Diyelim ki böyle bir değişiklik yaptık. Bu tam nerede oluyor? Kafamın içinde, kalbimde değil mi?

Dr. Laitman: Sadece onlar değil!

Oren Levi: Belki de bize sunulacak?

Dr. Laitman: Evet!

Oren Levi: Peki ama Doğa olarak adlandırdığınız bu sistem nasıl oluyor da benim düşüncelerimde oluşan değişikliği fark ediyor? Bu benim içimde olan, içsel bir şey.

Dr. Laitman: Çünkü sen de bu Doğa’nın bir parçasısın.

Oren Levi: Yani benim düşüncelerim Doğa’nın içinde mi?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Ne yapıyor yani? Tomografimi çekiyor gibi mi?

Dr. Laitman: Evet, bir nevi tomografi çekiyor gibi diyebilirsin. Bir sistemin içindesin, bu sisteme bağlısın ve içinden de çıkamıyorsun işte bu nedenle zihnindeki tüm düşünceler, kalplerimizde hissettiğimiz tüm arzular, bizim verdiğimiz tanımla kalp, buna biz kalp diyoruz, zihin ve kalp, kişinin tüm arzu ve düşünceleri etkilemektedir. Bunlar tüm Doğa’yı etkiliyor, tüm bu genel alanı ve bizler, milyarlarca insan, birbirimizi de aynen bu şekilde etkiliyoruz!

Oren Levi: Anlayamıyorum, insanlar nasıl…

Dr. Laitman: Bu şekilde düşünmüyorsan, balta girmemiş ormandan gelen o kişiyle aranda benzerlikler var, ampulü yakan.

Oren Levi: Hayata bilimsel açıdan yaklaşan bir kişinin, verdiğiniz bu mesajla nasıl bir bağlantı kurabileceğini anlamıyorum.

Dr. Laitman: Ne demek istiyorsun? Gidip istediğin bilim insanına sorabilirsin! Sana St Petersburg’da nerede olduğunu bildiğim bir bilim adamının adresini vereceğim, eskiden Leningrad’daydı…

Oren Levi: Rusya, Saint Petersburg?

Dr. Laitman: Evet, orada Beyin Enstitüsü’ne gidebilirsin.

Oren Levi: Tam olarak anlayamadım.

Dr. Laitman: Orada okurken, ilk mesleğim olan tıbbi biyolojik sibernetik ile ilgili çalışırken, daha sonra da felsefe dalında bir diploma aldım, günümüzde beynimiz ile ilgili yapılan çalışmaların çok ileri bir düzeyde olduğuna şüphe yok.

Oren Levi: Etkisi olduğuna dair bir söylem var, açıklığa kavuşturmak istediğim şey de tam olarak bu!

Dr. Laitman: Bunun çok ötesinde, beynimizin burada, kafatasının içinde, bu kutunun içinde tutulmadığını söylüyorlar! Etrafında!

Oren Levi: Bir dakika! Durun lütfen, çok hızlı gitmeyelim. Açıklığa kavuşturmak istediğim nokta burası.

Dr. Laitman: Sahip olduğumuz arzuların hiçbiri içimizde değil, etrafımızda, kişinin etrafında! Gerçekten! Bunu anlıyor musun? Bilim insanlarının söylediği bu. Kabala ilmi binlerce yıl önce bundan bahsetti.

Oren Levi: Açıklığa kavuşturmak istediğim nokta bu. Yeğenim beyin ile ilgili okudu, kendisi bir doktor. Nöroloji dalında çalışmalar yaptı, beyin ile ilgili birçok çalışmaları var bütün bunlarla ilgili okullarda okudu hepsinden mezun oldu şu anda da meslek olarak yaptığı şey bu ve onunla bu konularla ilgili konuştuğumuzda, kesin olarak tek bir noktadan bahsediyor, insanların düşüncelerinin bir gücünün olmasından, bu apaçık ortada! Bunu bir kenara bırakalım. Bana bu soruyu sordu; İnsan seviyesinde olan bir kişinin düşüncelerinin doğada, biyolojik düzeyde değişikliklere neden olduğunu bilimsel olarak nasıl iddia edebilirsiniz? Şu an yaşadığımız virüs gibi misal veya diyelim ortaya çıkabilecek herhangi bir anti-virüs ile ilgili. Bir insanın düşünce düzeyi arasındaki bağlantı nedir, anladım ki, düşüncem bir kişi olarak sizi etkileyebilir? Biyolojik seviyedeki parçacıklar doğada farklı bir seviyeyi nasıl etkiler? Onlar bundan nasıl etkileniyor?

Dr. Laitman: Bunda ne var?

Oren Levi: Bu seviyeler arasında bir bağlantı yok.

Dr. Laitman: Dr. Laitman: Bu seviyeler arasında bir bağlantı var. Henüz keşfedilmemiş olması bu gerçeği değiştirmiyor, ancak 200 yıl sonra o da keşfedilecek.

Oren Levi: seviyeler arasındaki bağ mı?

Dr. Laitman: Evet, elbette!

Oren Levi: Kabala ilminin iddia ettiği de bu mu? Farklı seviyeler arasında bir bağlantı olduğu mu?

Dr. Laitman: Cansız, bitkisel, hayvansal ve yaşayan tüm bu doğa seviyeleri birbirine bağlı, birbirlerini karşılıklı olarak etkiliyor, yalnızca şu var, şöyle ifade edebiliriz, farklı bir yoğunluk olduğunu söyleyebiliriz, çünkü bir seviye ne kadar yüceyse ne kadar yüksekse, daha düşük dereceleri etkilemek için daha büyük bir güce sahiptir.

Oren Levi: Daha düşük seviyeler?

Dr. Laitman: Elbette!

Oren Levi: Bu biraz belirsiz, tüm bunlar arasındaki bağlantı!

Dr. Laitman: Üzgünüm, anlayamıyorum! Bir mıknatıs alıyorum ve bir elektrik telinin etrafında hareket ettiriyorum, elektrik telinin içinde aniden elektrik akımı gelir ve ampul yanar, sen de “hey bir dakika bekleyin! Ben deliriyorum!” elinde bir mıknatısla bir şeyler yapıyor birdenbire ampul yanıyor.

Oren Levi: Fakat bu bahsettiğiniz aynı seviyede. Bu tamam. Her eylem kendi seviyesini etkiliyor. Burada farklı bir seviyeden bahsediyoruz.

Dr. Laitman: Hayır! Manyetik bir güç var, manyetik bir alanınız var, aslında çok benzer bir durum, elektronlar, fiziksel bir şey olan bir tel yolu ile yanan bir ampul.

Oren Levi: Ama bunların hepsi aynı seviyede, fiziksel, cansız, hareketsiz seviyede, bu tamam! Yani, sadece elektrikle ilgili anlamadığımız yasalardı, onları keşfettik, tamam! Bu seviyeler arasını nasıl algılıyorsunuz? Şöyle söylüyorsunuz; “Hayır, düşüncelerinizi ve başkalarıyla olan ilişkilerinizi geliştirirseniz, her şey çok daha güzel olacak ve düzgün çalışan bir toplumda yaşayacaksınız. Bunu anlayabiliriz, çünkü aynı seviyede. Hatta “bitkisel ve hayvansal seviyeden dahi geri bildirim göreceksiniz” diyorsunuz. İnsan seviyesinden diğer seviyelere nasıl gelebilirsiniz? Sorum bu.

Dr. Laitman: Bu soruya tek bir şey dışında ne cevap vereceğimi bilmiyorum.

Oren Levi: Nedir o?

Dr. Laitman: Birkaç yıl beklemen gerek?

Oren Levi: 200 yıl demiştiniz?

Dr. Laitman: Evet.

Oren Levi: Ve tüm bu yıllar içerisinde bilim bu seviyeler arasındaki bağlantıyı keşfedecek mi?

Dr. Laitman: Bence birkaç yıl içinde.

Oren Levi: Kabala Bilgeliği, sizin ifadelerinizle, bu bağlantıyı uzun zaman önce mi keşfetti?

Dr. Laitman: Binlerce yıl önce.

Oren Levi: Binlerce yıl önce! Bu rasyonel olarak açıklayabileceğiniz bir şey mi?

Dr. Laitman: Hayır.

Oren Levi: Bu nedenle…

Dr. Laitman: Hayır, çünkü henüz bu seviyeler ile senin bir bağın yok ki bunu sana açıklayabileyim.

Oren Levi: Bu cümleyi tam olarak anlayamadım.

Dr. Laitman: Çünkü dünyanın o seviyelerinde değilsin, bir kuvvet olarak düşünce ancak o seviyeye geldiğinde, ancak o zaman cansız, bitkisel ve hayvansan dereceleri etkileyebilir.

Oren Levi: Sorumu şu şekilde soracağım. Eğer, bir saniyeliğine sizin açıklamanız ile ilerleyelim, sizin deyiminizle insanlar iyice yoldan çıkar ve birbirleri ile kötü ilişkiler kurmaya devam ederlerse, Doğa tarafından kendilerine negatif bir yanıt gelecektir, bunu düzelttikleri, iyileştirdikleri takdirde de muhtemelen olumlu bir yanıt alacaklar. Algı bu mu?

Dr. Laitman: Öyle de diyebiliriz.

Oren Levi: Şimdi sizinle bir adım ileri gidiyorum. Diyelim ki bugün insanlar gerçekten, gerçekten bu Korona çılgınlığının bitmesini istiyorlar, artık evlerinden çıkabilmek istiyorlar. Arzunun, egonun gücü çok büyük! Milyarlarca insan evlerine kapanmış yalnızca bu kâbusun bitmesini istiyorlar. Seviyeler arasında bir etkileşim varsa, insanların bunun sona ermesi arzusunun büyük gücü, neden sona erdirmek için doğa üzerinde işlemiyor?

Dr. Laitman: Çünkü insanlar iyi olmak istemiyorlar. Bu darbenin bir an önce bitmesini istiyorlar, iyi olmak istemiyorlar. Korona henüz işini yapmadı.

Oren Levi: Korona’nın işi ne?

Dr. Laitman: İnsanlara iyi olmayı öğretmek. Bir anne gibi, daimi olarak yaramaz, vahşi çocuklarının birbirlerini hırpalamalarına engel olmak isteyen, onların artık kötü davranmayı bırakarak iyi davranmayı öğrenmelerini isteyen bir anne. Annenin amacı ile çocukların hedefi arasında büyük fark var. Ne bekliyorsun?

Oren Levi: Ortaya koyduğunuz bu açıklamayı ya ben anlamıyorum ya da dini, mistik ve ekolojik unsurları var.

Dr. Laitman: İstediğiniz gibi bölebilirsiniz! Benim için hepsi tek bir sistem!

Oren Levi: Anlayamadım.

Dr. Laitman: Benim için hiçbir fark yok! Dini-seküler, bilimsel, insani, önemli değil!

Bir sistem içinde yaşıyorum ve bu sistem benim için tek bir sistem ve bizim bu sisteme adapte olmamızı istiyor. Böylece onunla bir bütün olacağız, onun ayrılmaz bir parçası olacağız, böylece bu sisteme ayrılmaz bir bağ ile bağlanacağız, biz ise Dünya’yı yok ediyoruz, bu aynı şey değil! Birbirimize kötü davranıyoruz, bu da bütünlük değil ve böyle bir tepki çıkıyor, bir virüs, yangın, tsunami, deprem veya benzer her türlü şey, insan seviyesinde veya aniden ortaya çıkabilecek bir Dünya savaşının bir adım uzağında olabiliriz. Yani, sistem böyle tepki veriyor. İstediğini yapabilirsin ama bu sistemleri öğrenmen gerekir. Bu yasalar, bunlar tamamlayıcı yasalar, sizi iyi bir yaşama neyin götürdüğünü anlamalısınız ve eğer anlayamazsanız, sistem sizi eğecek! Çünkü sistemin koruyucu gücü her zaman başarılı olacaktır.

Oren Levi: Dr. Laitman! Ne yazık ki, bir dakika içinde programımız sona erecek. Size son bir soru sormak istiyorum, tatbiki bir soru. Sizi evde hissettiğimiz sıkıntıya geri getireceğim. Evlerdeyiz, haftalardır kapalıyız, evden çıkmıyoruz ve bu çok zor. İsrail’de veya dünyanın herhangi bir yerinde bir aile, basınçlı bir düdüklü tencere gibi evlerde nasıl kapalı kalabilir? Bu durumun herhangi olumlu bir gelişmeye nasıl bir katkısı olabilir? Hangi düşüncelere, arzulara, ilişkilere ihtiyaçları var ya da aralarında oluşturmaları gerekli ki bir şekilde bu içinde bulundukları durumun iyileşmesine yardımcı olsun?

Dr. Laitman: Tüm hayatınız korkunçtu. Doğanın, cansız, bitkisel, hayvansal ve çoğunlukla da insan seviyelerinde, başka bir seçeneği bulunmayan bir duruma ulaşmasına neden oldunuz, Doğanın haklı olduğu bir nokta var fakat zaten bu tür mikropları kovuyor, bu mikroplar da en sonunda hayatınızı, sahip olmanız gereken yeni yaşama doğru ayarlamak için geliyor. Bu nedenle, birbirinizle aranıza mesafeler koyuyor, odalarınıza girin, kendinizi oraya kapatın diyor, çünkü sadece bu şekilde durabilir, bitkisel ve hayvansal seviyeye, insanlara zarar veremezsiniz. Doğru düşünceleri edinene kadar, cansız, bitkisel ve hayvansal seviye ile çoğunlukla da insanlarla güzel bir şekilde nasıl ilişki kurmamız gerektiğine dair doğru duygulara sahip olana kadar, hayatınızın tüm geri kalanında bu şekilde oturmayı, hapsolmayı hak ediyorsunuz.

Burada, bu topraklar üzerinde, yozlaşmış, egoist aklımıza göre değil bunun yerine gerçekten birlikte yaşadığımız evimizi düşündüğümüz, bu küçük Dünya üzerinde ne tür bir yaşam inşa etmemiz gerekiyor? Şimdi tüm Dünyayı saran Koronavirüs de bize hepimizin bir aile olarak tek bir evde olduğumuzu ve kendimizi bu şekilde içinde yaşadığımız yerle ilişkilendirmekten başka seçeneğimiz olmadığını açıklıyor.

Oren Levi: Çok teşekkürler Dr Laitman. Bizlerle olduğunuz için çok teşekkürler. Tekrar görüşene dek, hoşçakalın!

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,106