e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Son Nesil > Davranış – Maneviyatın Çalışılması

Davranış – Maneviyatın Çalışılması

Her gün yüzlerce olmasa bile düzinelerce bir şekilde hem fikir olmadığımız durumlar ile karşılaşırız. Bu somurtkan bir eş ile uyanmak olabilir, işe gidip gelirken yolumuzu kesen biri olabilir, gün içinde patron veya bir proje ile ilgili sorunlarımız olabilir, bu listenin kesinlikle sonu yok.

Bu olumsuz tecrübelerin büyük çoğunluğu, ikinci kez düşünmeden bile bizi telaşlandırır. Bizim zorlukla fark ettiğimiz olayların en küçüğü bile. Eğer koltuğumuzda rahat değilsek veya içtiğimiz su boğazımıza kaçarsa, yüzümüzü ekşitiriz, uyum sağlarız ve günümüze devam ederiz.

Ama bu olumsuz olayların her biri bizi manevi çalışmaya hazırlayıcı bir fırsata ulaştırır. Bu böyledir çünkü maneviyat tamamen bizim Yaradan’a karşı olan davranışımız ile ilgilidir. Bize iki temel gerçek söylendi; İlk olarak, O’ndan başkası yok ki bunun anlamı dünyada Yaradan dışında başka hiçbir güç olmadığıdır ve her davranışın arkasında O vardır, itici güçtür.

İkinci olarak bize söylenen ise, Yaradan sadece gerçekleşen her şeyden sorumlu olmak ile kalmaz, aynı zamanda gün boyunca deneyimlediğimiz olayların hepsi O’ndan gelir. Başka şekilde ifade etmek gerekirse, bizim olumlu veya olumsuz hissetmemize kalmaksızın, aslında Yaradan sadece iyilik içeren sevgi ile davranır. Bunun anlamı, hayatımızda olan her türlü şey manevi çalışma için bir fırsattır.

Yaradan’a doğru olan davranışımız, manevi yolculuğumuza başladığımız yerdir. Herhangi bir olay göz önüne alındığında Yaradan’a karşı üç farklı davranış seçeneğimiz vardır. Bunlar:

  1. Olaya nazaran, Yaradan’ı hesaba bile katmayız. Bu maneviyata karşı tamamen aldırmayış olarak düşünülür ve biz sadece fiziksel doğamızdayızdır. Buna hayvan gibi yaşamak denir.
  2. Yaradan’a doğru davranışımızı kontrol etmeyi düşünürüz ve mutlaka Yaradan’ın bu davranışın arkasında olduğunu söyleyemeyeceğimizi buluruz. Başka şekilde söylersek, bildiğimiz kadarı ile Yaradan var, ama dünyada bir şeylere neden olan başka güçler de olabilir, tıpkı biraz önce yaşadığımız olayda olduğu gibi. Bu çift gizlenme olarak bilinir.
  3. Son olarak deneyimleyebileceğimiz üçüncü davranış ise evet, dünyadaki her bir durumdan Yaradan’ın sorunluğu olduğunu anlamamızdır, ama bunlardan bazıları kötüdür ve canımızın acımasına sebep olur. Bu ise tek gizlenme olarak bilinir.

Tabii ki, amacımız Yaradan’ın olan her şeyden sorumlu olduğunu fark etmektir ve olan her şey harikadır, kusursuzdur, asla daha iyi olamaz. Ama bazen, bizim işimiz bu şekilde hissettiğimiz anda davranışımızı değiştirmek olduğunu düşündüğümüz için kafamız karışır.

Bu tam anlamıyla imkânsız. Biri için kendi doğasını değiştirebileceğini düşünmek, o kişinin aldanma içinde olduğunun kanıtıdır. Sadece Yaradan böyle bir değişime sebep olabilir. Ama bizim yapabileceğimiz şey bunu istemektir, bütün kalbimiz ile istemek. Bu son kısım, her şeyin kredisini Yaradan’a verebilmeyi istemek ve tamamının iyi olduğunu anlamak, bizim görevimizin en önemli aşamasıdır. Bu dua olarak bilinir.

Ama bu son aşama, ilk olarak bizim hatırlayabildiğimiz sıklıkta başımıza gelen ve hem fikir olmadığımız her türlü olayı analiz etmeyi alışkanlık haline getirmemizi gerektirir. Hatırlayın, maneviyata geçmede bizim öncelikli amacımız ilk olarak Yaradan’a doğru olan davranışımızı analiz etmek. Sonrasında Yaradan’a atayamadığımız olayları fark ettikten sonra veya Yaradan’ın hareketi sadece iyilikti diyemediğimizde – O’nun hareketlerini haklı çıkarmak için, o hareketlerin doğruluğunu kanıtlamayı istemeyi denemeliyiz.

Yaradan’ı savunmayı daha çok istediğimizde, amacımıza ulaşmamız da daha hızlanacaktır. Grup ile inceleyerek ve çalışarak, bu çabalar sayesinde, Yaradan bize gerektiğinden bile çok fırsatlar vererek manevi ifşanın sürecini hızlandırır. Ama O’ndan gelen bu harika hediyelerin üstünlüklerini kullanmak bize kalmıştır.

Yazar: Michael R. Kellogg

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,088